LED žárovky svítí méně, než se uvádí. ČOI dávala pokuty

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 10. 2012 14:34
Na malý výkon koupených světelných zdrojů upozornili inspekci spotřebitelé
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha  - Už pět pokut uložila Česká obchodní inspekce v souvislosti se svými zjištěními při kontrolách výkonu úsporných LED žárovek v tuzemských obchodech.

"Někteří výrobci a dovozci moderních úsporných LED žárovek nadhodnocují jejich výkon," uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Za porušení zákona o ochraně spotřebitele kontroloři uložili čtyři pokuty v celkové výši 5000 Kč a jednu pokutu 500 Kč za porušení zákona o ČOI.

"Podnětem k zahájení této mimořádné kontrolní akce byl zvýšený počet podání spotřebitelské i odborné veřejnosti upozorňující na nadhodnocování parametrů ekvivalentního výkonu žárovky u LED nesměrových světelných zdrojů," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Problémy jsou s neznačkovými zdroji

Porušení některé z povinností stanovené právními předpisy zjistili inspektoři ve více než třetině kontrolovaných prodejen. Za závažné porušení předpisů považovali případy, kdy výkon žárovky byl nadhodnocen o více než pět procent.

Přitom v jednom případě bylo dokonce zjištěno, že u konkrétní žárovky bylo deklarováno 125 Wattů a skutečný ekvivalentní výkon dosáhl jen 74 Wattů.

Závažné nedostatky byly zjištěny pouze u neznačkových LED světelných zdrojů.

Porušení předpisů, která inspekce zjistila, bude dále řešit Státní energetické inspekce v rámci svých kompetencí u dodavatelů kontrolovaných světelných zdrojů.


 

Právě se děje

před 59 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy