LED žárovky svítí méně, než se uvádí. ČOI dávala pokuty

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
18. 10. 2012 14:34
Na malý výkon koupených světelných zdrojů upozornili inspekci spotřebitelé
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha  - Už pět pokut uložila Česká obchodní inspekce v souvislosti se svými zjištěními při kontrolách výkonu úsporných LED žárovek v tuzemských obchodech.

"Někteří výrobci a dovozci moderních úsporných LED žárovek nadhodnocují jejich výkon," uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Za porušení zákona o ochraně spotřebitele kontroloři uložili čtyři pokuty v celkové výši 5000 Kč a jednu pokutu 500 Kč za porušení zákona o ČOI.

"Podnětem k zahájení této mimořádné kontrolní akce byl zvýšený počet podání spotřebitelské i odborné veřejnosti upozorňující na nadhodnocování parametrů ekvivalentního výkonu žárovky u LED nesměrových světelných zdrojů," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Problémy jsou s neznačkovými zdroji

Porušení některé z povinností stanovené právními předpisy zjistili inspektoři ve více než třetině kontrolovaných prodejen. Za závažné porušení předpisů považovali případy, kdy výkon žárovky byl nadhodnocen o více než pět procent.

Přitom v jednom případě bylo dokonce zjištěno, že u konkrétní žárovky bylo deklarováno 125 Wattů a skutečný ekvivalentní výkon dosáhl jen 74 Wattů.

Závažné nedostatky byly zjištěny pouze u neznačkových LED světelných zdrojů.

Porušení předpisů, která inspekce zjistila, bude dále řešit Státní energetické inspekce v rámci svých kompetencí u dodavatelů kontrolovaných světelných zdrojů.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 1 hodinou

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy