Kvůli propadu rublu začíná ubývat ruských turistů

ČTK ČTK
12. 3. 2014 22:40
Pokles kurzu rublu vůči euru začínají pociťovat hotely v Karlových Varech.
Pravoslavné Vánoce v Karlových Varech.
Pravoslavné Vánoce v Karlových Varech. | Foto: Jan Langer

Praha/Karlovy Vary - Počet ruských turistů přijíždějících do Česka začíná klesat, první hotely již registrují pokles poptávky. Pobyt se Rusům letos výrazně prodražuje kvůli propadu kurzu rublu. Oproti konci roku kurz oslabil vůči koruně o 13 procent. V meziročním srovnání je ruská měna vůči euru o 26 procent slabší. Rubl nejvíc oslabil v posledních dvou měsících. Část zboží navíc v Česku zdražila po měnové intervenci.

"Pokud by rozpory mezi Ukrajinou a Ruskem pokračovaly i nadále, dojde k poklesu příjezdů ruských turistů, které se mohou pohybovat v řádu desítek procent. Tato skutečnost je již zaznamenávána u delších pobytů v lázeňských zařízeních, kde jsou registrována první storna případně zkracování pobytů," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Pokles kurzu rublu vůči euru začínají pociťovat hotely v Karlových Varech, kam míří z velké části právě klientela z Ruska. "Vzhledem k tomu, že se hodnota rublu snížila asi o 20 procent, samozřejmě se to na zájmu hostů projevuje. Proti běžnému stavu jde o pokles až okolo 20 procent hostů. Například objednávky na duben jsou špatné," řekla ČTK Simona Sůvová z hotelu Schollpark v Karlových Varech, do kterého často jezdí například i ruští kosmonauti.

Pokles zaregistroval ale třeba i hotel Thermal. Podle jeho ředitele Josefa Pavla je ale zatím jen mírný. "Pokles hodnoty rublu se v únoru už trochu projevil. Pokles je u fyzických hostů, u nás to ale částečně vyrovná vyšší cena," řekl ČTK.

"Propad kurzu rublu se projevuje negativně, prozatím ve zkracování doby pobytu, nikoliv úbytku počtu klientů, a v rámci hotelové sítě EA Hotels registrujeme vyšší počet poptávek na cenově dostupnější ubytování," uvedl Josef Bára, ředitel EuroAgentur Hotels & Travel, která do ČR vozí zahraniční turisty.

Loni do Česka přijelo rekordních 759.000 ruských turistů. Rusové patří mezi zahraniční návštěvníky, kteří v Česku nejvíc utrácejí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy