Kuřáci drahé cigarety nechtějí,Philip Morris klesl zisk

Veronika Skálová Veronika Skálová
31. 8. 2010 10:25
Na prodeji v letošním roce se podepsalo zdražení cigaret. Předzásobení prodejci odebírali méně.
Dodávky v Česku klesly o 6,3 procenta, na Slovensku stagnovaly. Ilustrační foto.
Dodávky v Česku klesly o 6,3 procenta, na Slovensku stagnovaly. Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Kutná Hora - Zvýšení daní, které zvedlo cenu cigaret, zřejmě zasáhlo kuřáky na citlivém místě. Naznačují to výsledky společnosti Philip Morris, která je největším výrobcem tabákových výrobků v Česku.

Společnost za první pololetí vykázala čistý zisk 1,12 miliardy dolarů. Tržby společnosti bez započítání spotřební daně a DPH vzrostly meziročně o jedno procento, provozní zisk klesl o 4,6 procenta, zisk před zdaněním o 3,5 procenta.

"Zvýšení DPH a spotřební daně vedlo k redukci kapacity tuzemského cigaretového trhu, trend nižší spotřeby vzhledem k pomalému oživení zřejmě přetrvá do konce roku," komentovala společnost své výsledky.

Lidé si totiž v prvním pololetí kupovali méně cigaret než před rokem. Dodávky společnosti do České republiky klesly o 6,3 procenta, na Slovensku stagnovaly na úrovni loňského roku. Celková bilance dodávek zůstala 0,4 procenta v kladné bilanci jen díky rostoucímu vývozu české továrny, který se zvýšil o 6 procent.

V loňském roce vykázala společnost, která vyrábí například značky Marlboro, L&M, ale i české Petra, Sparta nebo Start, nárůst zisku o 40 procent. Zvýšení prodeje na konci roku 2009 se však podepsalo na pololetních výsledcích - před zvyšováním daně se totiž prodejci předzásobili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy