Kunovice letos dodají dvakrát víc letadel než loni

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
25. 1. 2011 11:28
Malé dopravní letadlo čekají letos i další vylepšení.
Foto: Karel Toman

Kunovice - Téměř dvojnásobný počet letadel plánuje v letošním roce dodat na světový trh kunovická letecká továrna Aircraft Industries, která svou existencí navazuje na zkrachovalé Letecké závody Kunovice,

Zatímco v loňském roce dodala Aircraft Industries osm malých dopravních letadel L410, letos jich dodá patnáct. První dodaný letoun si už továrna letos odškrtla, v neděli se vydal na cestu do Džibutska ve východní Africe.

Letouny L 410, které se v Kunovicích vyrábí 40 let, jsou úspěšné především díky svému bezpečnému provozu. Robustní, odolná konstrukce letounu umožňuje obstát v extrémních klimatických podmínkách v rozmezí od minus 50 stupňů do plus 50 stupňů Celsia. Konstrukce podvozku umožňuje letounu přistát prakticky kdekoliv, potřebuje jen pár set metrů přistávací plochy. Je tedy schopen přistát a vzlétnout i z deštěm promočených travnatých ploch.

Evergreen z Kunovic se letos dočká dalších vylepšení. Modernizace ve spolupráci s dalšími českými leteckými společnostmi, univerzitou VUT v Brně a Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, je naplánována celkem na čtyři roky.

Jejím výsledkem má být zlepšení technických, provozních a ekonomických parametrů letounu L 410 a zjednodušení údržby. Po vylepšení nabídne letadlo například zvýšenou cestovní rychlost, prodloužený maximální dolet, zvýšení zatížení, zvětšení zavazadlových prostor a prodlouženou životnost.

"V konečném důsledku to umožní na jedné straně další zvýšení užitných vlastností a současně snížení přímých provozních nákladů letounu," uvedla ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy