Krizi mají krotit peníze z fondů EU, Brusel souhlasí

Ekonomika Ekonomika
24. 2. 2009 13:45
Nově to bude možné až do konce letošního června
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Ještě před měsícem jednotlivé země EU řešily, že nestihnou vyčerpat peníze z eurofondů. Strašák zvaný "nestihnete to" však po úterku padl. Evropská komise rozhodla prodloužit možnost peníze čerpat. A to až do konce června.

Důvodem je hospodářská krize.

Z fondů určených pro roky 2000 až 2006 bylo možné původně čerpat jen do konce loňského roku.

O prodloužení možnosti čerpání před časem požádaly samy členské státy. "Komise je vyzývá (členské státy), aby se zaměřily na investice s vysokou návratností, jakými jsou například investice do energetických úspor," doplnila komise. Prodloužení prý pomůže realizovat a dokončit více projektů.

Ve fondech se pro stanovené období nacházelo celkem 257 miliard eur, přičemž vyplaceno zatím bylo 225 miliard eur. To je zhruba 87,5 procenta.

"Všechny svoje snahy jsme nasměrovali k tomu, že každé euro ze strukturálních fondů bude utraceno efektivně," uvedla eurokomisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová. Zároveň dodala, že komise chce čerpání přizpůsobit nové ekonomické realitě a toto opatření může být "excelentním opatřením proti krizi".

Česko zatím ze strukturálních fondů mohlo v letech 2004 až 2006 čerpat 1,6 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy