Koruna zpevňuje, dostala se pod kurz 25 za euro

ČTK Tereza Holanová ČTK, Tereza Holanová
15. 8. 2012 10:11
Posilující koruně pomáhají hlavně nové statistiky o německém či francouzském HDP

Praha - Koruna byla v úterý vůči euru nejsilnější za poslední tři měsíce. Během odpoledne se dokonce poprvé od začátku května vrátila pod 25 Kč za euro.

Později sice část zisků ztratila. "I tak je na tom lépe než její regionální protějšky, které vykazovaly minimální pohyb," uvedl pro ČTK analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Pomohla evropská čísla

Podle analytiků a makléřů česká měna posílila především díky optimismu, který na trzích panuje od zveřejnění informace Eurostatu, že ekonomika Německa zpomalila méně, než se čekalo.

Ve druhém kvartále rostla tempem 0,3 procenta, což je méně než 0,5 procenta v prvním čtvrtletí. Například ekonomové, které oslovila agentura Bloomberg, počítali pouze se zlepšením o 0,2 procenta.

Pozitivní byly také zprávy o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech či vývoj francouzského HDP. Ten oproti prvním třem měsícům tohoto roku stagnoval, zatímco odborníci kalkulovali s poklesem o 0,1 procenta.

Koruna vůči euru získává již od začátku srpna. Hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora ji už minulý týden ale označil za neracionálně silnou a předpověděl, že posilovat může jen chviličku. Odvolává se například na statistiky o poklesu průmyslové a stavební výroby.

"Vše signalizuje, že domácí recese nabírá na obrátkách a koruna se tváří, jako by mohla posilovat. Sázka na letní posílení nejspíš není dobrým nápadem," napsal ekonom.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy