Kontrola: Předpisy porušilo 40 % taxíků, nejen v Praze

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 7. 2009 16:10
ČOI zjistila nedostatky ve všech krajích
Nekalými praktikami a podvody prosluli hlavně pražští taxikáři. Jejich kolegové z jiných krajů ale nezůstávají pozadu. Ilustrační snímek.
Nekalými praktikami a podvody prosluli hlavně pražští taxikáři. Jejich kolegové z jiných krajů ale nezůstávají pozadu. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pozor na zloděje za volantem taxíků, varují mnohé cizojazyčné publikace cizince přijíždějící do České republiky. Toto nebezpečí bohužel stále nepominulo a zdaleka se netýká jen pražských taxikářů. Potvrzují to kontroly České obchodní inspekce, která v druhém čtvrtletí zkontrolovala 144 řidičů taxislužby. U devětapadesáti z nich, tedy ve čtyřiceti procentech případů, zjistili inspektoři porušení právních předpisů.

"Nejčastěji - v sedmatřiceti případech - se jednalo o porušení informační povinnosti. Zákazník nebyl informován o ceně služby v souladu se zákonem," upřesňuje mluvčí inspekce Kamila Juhaňáková. V pěti případech pak kontrola odhalila takzvané nekalé obchodní praktiky, čtyři taxikáři své služby nesprávně naúčtovali a tři nevydali cestujícímu doklad o zaplacení.

Kontroly odhalily také jeden taxametr bez úředního ověření. Jeho majitel jej nesmí používat, dokud příslušný dokument nezíská.

"Ve třinácti případech udělili inspektoři pokutu přímo na místě, a to v celkové výši 19 tisíc korun. Ve dvaceti případech pak bude s kontrolovanou osobou zahájeno správní řízení," dodává Juhaňáková.

Nejvíce nedostatků? Jihočeský kraj a Vysočina

Nejvíc pochybení, celkem šestnáct, odhalili inspektoři v Praze a Středočeském kraji, kde však zkontrolovali i nejvíc taxikářů. Předpisy porušilo sedmatřicet procent z nich.

To však nic není proti zjištění v Jihočeském kraji a na Vysočině. Souhrnně za oba kraje totiž z dvanácti kontrolovaných řidičů taxislužby chybovalo deset - tedy 83 procent. Druhé místo pak zaujaly Jihomoravský a Zlínský kraj, kde se kontrolorům nelíbil postup poloviny taxikářů.

Kontroly mají pokračovat. "V následujícím období bude vrcholit hlavní turistická sezóna, a proto je nutné v kontrolách taxislužby pokračovat," říká ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy