Kontrola našla v nošovické továrně Hyundai nedostatky

Radek Pecák Radek Pecák
22. 2. 2010 15:27
Hyundai má deset dnů na vypracování svého stanoviska
Foto: Radek Pecák

Opava - Závady v celkem sedmi oblastech našly orgány inspekce v továrně Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích. Inspektoři zde působili od 26. ledna a zaměřili se na pracovní vztahy a podmínky, bezpečnost práce a bezpečnost vyhrazených technických zařízení.

"V rámci kontrolní činnosti bylo zjištěno nedodržování povinností vyplývajících z právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce, bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení a právních předpisů pro pracovněprávní vztahy," informovala Václava Kociánová, vedoucí inspektorka oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj. 

Podle ní lze zatím zjištěné závady uvést pouze v obecné rovině. Oblastí je celkem sedm a týkají se nedostatečně zpracovaných provozních předpisů pro různá zařízení, nedostatečného školení zaměstnanců z právních a ostatních předpisů, dále závad v oblasti organizace práce a závad v oblasti prevence rizik. Také nebyly dodrženy stanovené podmínky pro nařízení práce přesčas a firma nedodržela povinností kontroly zdravotní způsobilosti při vzniku pracovního poměru a při práci v noci. Rovněž inspektoři vytýkají špatnou komunikaci se základní odborovou organizací.

Firmě běží desetidenní lhůta

Pověření zaměstnanci firmy Hyundai byli s výsledky kontroly a protokolem seznámeni dnes. Nyní mají deset pracovních dnů na to, aby požádali o přezkoumání protokolu.

O tom, zda bude HMC nějak postižena, případně jakou pokutu jí inspektorát vyměří, je podle Kociánové zatím předčasné mluvit. "Po uplynutí 10denní lhůty pro přezkoumání protokolu z kontroly bude vydáno opatření a budou stanoveny termíny k odstranění nedostatků zjištěných kontrolou. Teprve potom může být zahájeno správní řízení a oblastní inspektorát práce rozhodne o tom, zda a v jaké výši bude uložena pokuta," sdělila.

Mluvčí HMC Petr Vaněk dnes potvrdil, že výsledky kontroly dnes vedení firmy převzalo. "Nyní vypracujeme své stanovisko k jednotlivým bodům," sdělil. Podle něho v současné době firma neřeší se zaměstnanci žádný akutní problém týkající se například přesčasů či jiných sporných záležitostí. "Probíhá pouze standardní vyjednávání o kolektivní smlouvě," dodal Vaněk. 


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy