Konkurence mezi obchody zostří, přichází Aupark

Tomáš Fránek
5. 1. 2008 23:09
Centra bude stavět slovenský developer HB Reavis.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Na trh obchodních a multifunkčních center v Česku míří další silný hráč - slovenská developerská společnost HB Reavis. Firma začne v Česku stavět multifunkční centra pod názvem Aupark.

Chce tak zopakovat úspěch, který mu koncept center pod názvem Aupark přinesl na Slovensku. První Aupark v Česku vyroste v Hradci Králové, další pak v Brně.

Lužní park v němčině

Tzv. Aupark je multifunkčního centrum s obchody, zábavními středisky, kancelářemi a byty. První byl postaven v Bratislavě, kde získal i jméno. V sousedství areálu totiž leží Sad Janko Kráľa na břehu Dunaje, dříve v němčině Au Park, tedy "lužní park".

Další Auparky chce firma postavit v dalších velkých slovenských městech, letos by měla začít stavět centra v Košicích nebo Piešťanech.

A v roce 2009 pak začne stavět Aupark v Hradci Králové. Centrum s obchody, restauracemi, bary a také byty bude stát 1,5 miliardy korun a otevřeno má být v roce podle oznámení, které firma nyní poslala ke schválením úřadům, v říjnu 2010. Centrum v lokalitě U Koruny na pozemích bývalého autobusového nádraží a v blízkosti železničního nádraží  obsadí přes dvacet tři tisíc metrů čtverečních plochy, na parkoviště se vejde na osm set aut.

Vše na jednom místě

"Centrum nabídne obyvatelům množství obchodů, služby, gastronomické zařízení, kulturní a sportovní využití," uvedla firma na svých internetových stránkách. To, že centrum v Hradci postaví HB Reavis se nelíbí dalšímu developerovi, izraelské společnosti Plaza. Ta měla o pozemky také zájem, v soutěži ale neuspěla a proto se obrátila na soud.

V roce 2009 chce firma začít stavět Aupark také v Brně. Na ploše více jak sedmdesát tisíc metrů čtverečních v těsné blízkosti nákupního centra Vaňkovka za 3,5 miliardy korun se bude centrum stavět ve dvou etapách.První má být dokončena do roku 2013, další pak do 2015. Architektonické zpracování podoby centra zpracovává prestižní britský ateliér Benoy.

Budování multifunkčního centra v Brně může narazit na protesty. Část odborníků i ekologové totiž upozorňují na to, že v Brně je už více obchodních center než je únosné.

HB Reavis už dříve oznámila, že chce během příštích deseti let investovat v Česku a na Slovensku 1,5 miliardy eur, to je asi 41 miliard českých korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy