Konec tajností. Celníci musí říci, zda jsou v pořádku

Tomáš Fránek
1. 2. 2013 11:21
Soud vyhověl firmě, která chtěla informace o duševní způsobilosti celníků

Brno - Končí další tajemství, které si chránil stát. Nejvyšší správní soud totiž rozhodl, že lidé i firmy mají nárok na informace o tom, zda byly u celníků prověřovány jejich fyzické a psychické schopnosti a s jakým výsledkem.

Údaje o tom, zda byla u celníků prověřována jejich duševní a osobnostní způsobilost sloužit, totiž nejsou citlivé osobní údaje, které by měly být tajeny. Nejvyšší správní soud tyto informace označil za součást legální kontroly příslušníků bezpečnostních sborů.

Soud rozhodoval o sporu brněnské firmy Tabako a Generálního ředitelství cel.

Nedáme, je to soukromé

Firma zabývající se obchodováním s cigaretami a tabákem požádala o poskytnutí informací ohledně čtrnácti celníků sloužících v Brně. Zajímala se o to, zda byla u čtrnácti jmenovaných celníků za trvání pracovního, respektive služebního poměru u Celní správy ověřována jejich duševní a osobnostní způsobilost ke službě u Celní správy.

Informace ale odmítly vydat jak Celní ředitelství, tak následně Městský soud v Praze. Podle nich jde o citlivé osobní údaje a není možné je zveřejnit.

Firma se ale ještě obrátila na Nejvyšší správní soud. Argumentovala, že celníci jsou veřejné osoby a nejde přece o žádné podrobnosti z případných vyšetření ohledně jejich způsobilosti. „Poskytnutí požadovaných informací nemůže zasáhnout do soukromého života celníků, neboť s ním nikterak nesouvisejí," uvedla firma ve stížnosti.

A Nejvyšší správní soud stížnosti vyhověl. „Celní správa je obecně nepochybně povinným subjektem k poskytování informací," rozhodli soudci s tím, že jedním z předpokladů práce v celní správě je právě osobnostní a fyzická způsobilost k výkonu služby.

Sdělení, jestli konkrétní celník prošel osobnostními testy, není podle soudců citlivým osobním údajem, takže celní správa nemůže odmítnout tyto informace poskytnout.

Jde o kontrolu

„Pouhé sdělení, zda bylo provedeno posouzení osobnostní způsobilosti, nijak nekvalifikuje zdravotní stav příslušníka bezpečnostního sboru. Citlivým údajem by bylo například psychologem zpracované konkrétní sdělení ohledně osobnostní způsobilosti dotčené osoby (včetně případných závěrů k její duševní anamnéze)," rozhodli soudci.

A i když se podle soudců může dotaz na osobnostní předpoklady jednotlivých celníků jevit jako zbytečná obstrukce, protože bez splnění této podmínky by neměl nikdo u ozbrojených složek sloužit, má zveřejnění informací svůj význam.

„Požadavek na poskytnutí informace je součástí legální a legitimní občanské kontroly příslušníků bezpečnostních sborů. Nelze totiž zcela vyloučit situaci, kdy dojde k selhání vnitřních mechanismů kontroly a na základě této informace by mohlo dojít ke zjištění, že daný příslušník tyto předpoklady nesplňuje," konstatoval Nejvyšší správní soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy