Mimořádná zpráva

Konec krize v Německu a Japonsku? Vlády o tom pochybují

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 8. 2009 16:07
Vlády zatím nevěří, že obrat ekonomiky je trvalý
Foto: Ludvík Hradilek

Berlín- Přední činitelé a vládní úřady Německa a Japonska, kteří patří mezi největší světové vývozce, dnes vyjádřili pochybnosti o síle a udržitelnosti nynějšího ekonomického oživení.

Posílili tak obavy z toho, že světovou ekonomiku nečeká rychlý návrat k silnému růstu, na který finanční trhy sázely v posledních týdnech. 

Obavy trvají

Německé ministerstvo financí prohlásilo, že zatím není jasné, zda návrat ekonomiky k růstu má trvalejší charakter. "Navzdory rozhodně zlepšenému obrazu podávanému indikátory není v této chvíli zřejmé, zda ekonomická stabilizace zapustí kořeny," uvedl úřad. Ministerstvo poukázalo na to, že pokles počtu pracovních míst se nezpomaluje a ekonomika má nadále velké problémy. 

Německo ve druhém čtvrtletí zaznamenalo překvapivý mezičtvrtletní růst HDP o 0,3 procenta, podle ekonomů však bylo toto oživení pouze důsledkem umělé vládní podpory včetně například šrotovného. Stejně se tento týden vyjádřil šéf německé centrální banky Deutsche Bundesbank Axel Weber. 

Člen bankovní rady japonské centrální banky Acuši Mizuno dnes uvedl, že oživení japonského exportu se možná na podzim zpomalí. "Globální finanční a ekonomická situace zůstává chatrná a soběstačného oživení nemůže být dosaženo bez podpory vlád a centrálních bank," řekl Mizuno. Naznačil tak, že Bank of Japan prodlouží program vykupování směnek a firemních dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. 

Opatrné předpovědi

Japonské hospodářství ve druhém čtvrtletí stouplo o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům a vykázalo první růst za pět čtvrtletí. Vymanilo se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války. V celoročním přepočtu japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,7 procenta. 

Poslední anketa agentury Reuters ukázala, že očekávání ekonomů ohledně růstu zemí skupiny G7 ve třetím čtvrtletí se vylepšila, výhled na rok 2010 je však stále velmi opatrný. "Zprávy o smrti globální ekonomiky byly silně přehnané, úplné uzdravení bychom však ještě čekat neměli. Poslední údaje jsou důvodem k úlevě, nikoli k euforii," řekl hlavní ekonom banky UniCredit Marco Annunziata. 


   

 

Právě se děje

před 28 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy