Konec krize v Německu a Japonsku? Vlády o tom pochybují

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 8. 2009 16:07
Vlády zatím nevěří, že obrat ekonomiky je trvalý
Foto: Ludvík Hradilek

Berlín- Přední činitelé a vládní úřady Německa a Japonska, kteří patří mezi největší světové vývozce, dnes vyjádřili pochybnosti o síle a udržitelnosti nynějšího ekonomického oživení.

Posílili tak obavy z toho, že světovou ekonomiku nečeká rychlý návrat k silnému růstu, na který finanční trhy sázely v posledních týdnech. 

Obavy trvají

Německé ministerstvo financí prohlásilo, že zatím není jasné, zda návrat ekonomiky k růstu má trvalejší charakter. "Navzdory rozhodně zlepšenému obrazu podávanému indikátory není v této chvíli zřejmé, zda ekonomická stabilizace zapustí kořeny," uvedl úřad. Ministerstvo poukázalo na to, že pokles počtu pracovních míst se nezpomaluje a ekonomika má nadále velké problémy. 

Německo ve druhém čtvrtletí zaznamenalo překvapivý mezičtvrtletní růst HDP o 0,3 procenta, podle ekonomů však bylo toto oživení pouze důsledkem umělé vládní podpory včetně například šrotovného. Stejně se tento týden vyjádřil šéf německé centrální banky Deutsche Bundesbank Axel Weber. 

Člen bankovní rady japonské centrální banky Acuši Mizuno dnes uvedl, že oživení japonského exportu se možná na podzim zpomalí. "Globální finanční a ekonomická situace zůstává chatrná a soběstačného oživení nemůže být dosaženo bez podpory vlád a centrálních bank," řekl Mizuno. Naznačil tak, že Bank of Japan prodlouží program vykupování směnek a firemních dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. 

Opatrné předpovědi

Japonské hospodářství ve druhém čtvrtletí stouplo o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům a vykázalo první růst za pět čtvrtletí. Vymanilo se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války. V celoročním přepočtu japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,7 procenta. 

Poslední anketa agentury Reuters ukázala, že očekávání ekonomů ohledně růstu zemí skupiny G7 ve třetím čtvrtletí se vylepšila, výhled na rok 2010 je však stále velmi opatrný. "Zprávy o smrti globální ekonomiky byly silně přehnané, úplné uzdravení bychom však ještě čekat neměli. Poslední údaje jsou důvodem k úlevě, nikoli k euforii," řekl hlavní ekonom banky UniCredit Marco Annunziata. 


   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy