Komárkovo ropné impérium investuje miliardy na Ukrajině

Tomáš Fránek
14. 9. 2007 9:16
Po Rusku míří čeští těžaři na další trh
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek.
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka expanduje na další trh, bude investovat šest a půl miliardy korun do těžby plynu na Ukrajině.

Mluvčí firmy Daniel Plovajko uvedl, že firma připravuje vstup na Ukrajinu ve spolupráci s britskou společností Regal Petroleum.

Obě firmy uzavřely exkluzivní memorandum, podle kterého získá dceřiná společnost MND Exploration padesátiprocentní podíl na těžebních licencích Mekhediviska-Golotvschinska a Svyrydivske.

Zásoby plynu a plynokondenzátu se v této lokalitě odhadují na 169 milionů barelů ropného ekvivalentu.

Firma chce na Ukrajině investovat 6,6 miliardy korun.

Miliony z Pakistánu

"Jedná se o další strategický krok v rámci naplňování naší dlouhodobé expanze v oblasti ropy a plynu v zahraničí. Ukrajinský trh zkoumáme již delší dobu a vidíme v něm velký potenciál do budoucna," uvedl Miroslav Jestřábík, předseda představenstva KKCG Oil &Gas B.V.

Komárek už prostřednictvím firmy MND Exploration & Production Limited těží plyn v Pakistánu na ložisku Sawan, kde se denně vytěží na 10 milionů metrů krychlových plynu.

Firma má také podíly na průzkumu ložisek licencích v Pákistánu, Jemenu, Bavorsku a Rumunsku.

A výrazné investice připravuje také v Rusku.

V Česku Komárek ovládá Moravské naftové doly, dominantní firmu v oblasti těžby ropy a plynu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy