Kolik zaplatíte za vodu? Porovnání měst v unikátní mapě

Karel Toman
5. 2. 2013 12:41
Podívejte se na ceny vodného a stočného v různých regionech České republiky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Voda v Česku dál zdražuje. Letošní novoroční zdražení dosáhlo v průměru 4,9 procenta, místy si ale lidé musí připlatit i více než desetinu oproti loňskému roku.

Nejdražší je voda v regionech, kde má vodárenskou infrastrukturu v nájmu francouzská společnost Veolia. Její ceníky bezpečně obsadily první pětku nejdražšího vodného a stočného v Česku.

Vyplývá to z unikátní mapy připravené online deníkem Aktuálně.cz, která porovnává aktuální ceny podle regionů a současně podle provozovatelů vodáren.

Ze shromážděných dat vyplývá, že nejvíce meziročně zdražila voda na Rokycansku (o 14 %). Následují Praha (12,1 %) a Trutnov (9,9 %). Na opačném konci tabulky je Rychnov nad Kněžnou, kde letos zůstala cena stejná jako v roce 2012.

Pokud bychom však neporovnávali jen letošní a loňský rok, bylo by zdražení mnohem výraznější. Z velkých měst stoupla cena nejvíce v Plzni, kde v roce 2011 zdražila voda o třetinu a následující rok pak o další čtvrtinu. Zdražovalo se i letos, ale už "jen" o dvacetinu.

Nejdražší vodu má Veolia

Z porovnávací mapy vyplývá, že nejdražší celkovou cenu musí platit lidé na Rokycansku - 90,98 koruny za kubík vodného a stočného. Na druhé příčce je celkem jedenáct okresů Severočeských vodovodů a kanalizací Ústeckého a Libereckého kraje s 88,98 korunami. Pětici nejdražších doplňují Hradec Králové (88,04 Kč), Plzeň (87,94 Kč) a okres Plzeň-sever (87,86 Kč).

Podle materiálu ministerstva zemědělství, který připravilo vloni na podzim, stoupla průměrná cena vody v Česku od roku 2007 do roku 2011 téměř o třetinu ze 49,30 na 64,60 koruny za metr krychlový. I přesto je voda z vodovodu stále více než stokrát levnější než balená voda z obchodu, stojí v dokumentu.

Obecně lze říci, že voda je dražší tam, kde mají vodárnu v nájmu nadnárodní firmy. To potvrzuje i šesté místo pro okresy Kladno a Mělník z regionu Veolie nebo sedmé Táborsko pod správou rakouské společnosti Energie AG.

Naopak nejlevnější konec tabulky obsadily regionální vodárny v okresech Pelhřimov (54,23 Kč), Klatovy (60,7 Kč), Hodonín (60,7 Kč) a Trutnov (63,71 Kč). Na druhou stranu je pravda, že pátý nejlevnější Jindřichův Hradec (66 Kč) patří také do oblasti pod správou rakouské Energie AG.

Komplikací je "skryté zdražení"

Srovnání však zkresluje fakt, že některé vodárenské společnosti zavedly dvousložkovou cenu vody, kterou ministerstvo zemědělství označuje za "skryté zdražení."

Dvousložková cena totiž zahrnuje pevnou a pohyblivou složku ceny. Pohyblivá složka je ta, kterou spotřebitel zaplatí za spotřebovanou pitnou vodu (vodné) nebo za objem splašků a dešťové vody, které vypustí do kanalizace (stočné). Pevná složka je pak paušální poplatek, který vodárenské společnosti účtují spotřebitelům rozčleněným pro ten účel do kategorií podle jejich roční spotřeby. Čím vyšší roční spotřeba, tím vyšší pevnou složku ceny spotřebitel platí.

Grafika na to v daných regionech upozorňuje - je tomu tak například na Karlovarsku či Hodonínsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy