Koho potrestají za otravy metanolem? Úřady mají jasno

Tomáš Fránek
15. 11. 2012 6:00
Hlavy ve státní správě kvůli nedostatečné kontrole alkoholu padat nebudou
Sklad nelegálního alkoholu a griotka s metanolem.
Sklad nelegálního alkoholu a griotka s metanolem. | Foto: Celní správa České republiky

Praha - Politici i úředníci v Česku dlouhodobě selhávali v boji s nelegálním alkoholem na trhu. To je hlavní závěr analýzy, kterou ve středu schválila vláda a o níž den předtím informoval online deník Aktuálně.cz.

Právě liknavý přístup odpovědných lidí a nízká priorita, kterou boji s černým trhem dávali, jsou jedním z hlavních důvodů, proč se podvodníci v Česku cítili beztrestní. Vyvrcholením nečinnosti státu byla metanolová aféra, při které dosud zemřelo 34 lidí a další mají doživotně poškozené zdraví.

Online deník Aktuálně.cz proto oslovil všechna ministerstva, která se na vzniku analýzy podílela (zemědělství, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu a vnitra), s dotazem, jací konkrétní lidé budou za svá pochybení nebo nedostatečné plnění povinností potrestáni.

Výsledek? Selhání státu, který v uplynulých letech přes varování oficiálních výrobců nechal rozbujet černý trh s alkoholem, nemá žádné konkrétní viníky. Zásadní personální změny - s výjimkou výměny hlavního hygienika, k níž ale došlo z jiných důvodů - nelze očekávat.

Nikdo neodejde

"Ať už to bylo způsobeno rozpočtovými omezeními, nedostatečnými informacemi, nebo i liknavým přístupem konkrétních odpovědných osob, ukazuje se, že postihování černého trhu s alkoholem mělo nižší prioritu, než bylo vzhledem k jeho rozsahu potřebné," přiznává analýza. Tu vláda ve středu schválila s tím, že nyní už kontroly alkoholu dostanou vyšší prioritu.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že analýza sice odhalila chyby, k systémovému selhání u kontrol alkoholu ale podle něj nedošlo.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič pak po jednání vlády uvedl, že nikdo kvůli metanolové aféře z celní správy neodejde.

Žádný úřad na dotaz Aktuálně.cz neuvedl, kteří lidé konkrétně selhali a že by už došlo k odvolávání nebo odchodu lidí kvůli nedostatečnému plnění povinností. Nejčastěji odpověď zněla, že se zatím o personální odpovědnosti vůbec nejednalo.

Etikety lahví s nebezpečným alkoholem - může jít o padělky:

Podle lidí z byznysu ale za rozsah aféry může právě stát. "Metylalkoholová tragédie právě z toho, že tady dlouhé roky bylo ze strany kontrolních orgánů víceméně tolerováno prostředí a ignorovány kontrolní mechanismy. Hmatatelná část alkoholu byla černá a z takového nepořádku pak vznikla tragická situace. Stát selhal v tom základním, v kontrole," domnívá se například Stanislav Bernard, spolumajitel stejnojmenného pivovaru.

Zvýšíme aktivitu

Vláda nyní slibuje, že se kontroly zpřísní a situace s podceněním černého trhu se už nebude opakovat.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake je nutné zvýšit prioritu kontrol alkoholu a zlepšit komunikaci všech orgánů, které se podílejí na boji proti černému trhu s ním.

Proto vláda uložila několika ministerstvům, včetně ministerstva zdravotnictví, zemědělství, financí, vnitra a průmyslu a obchodu, aby realizovala legislativní opatření, která zabrání opakování letošní krize.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by se všechna opatření měla uskutečnit rychle, protože mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z konce prohibice může platit jen dočasně.

"Všechny ty rodné listy a kontrola alkoholu vyrobeného v letošním roce, tak to musí být napsáno buď do zákona, nebo se to musí zrušit, to nemůže trvat věčně jako provizorium," řekl Heger po jednání vlády.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy