Kellner skoupil akcie Zentivy. Aby je mohl lépe prodat

hpv
29. 11. 2007 13:56
PPF hledá kupce pro svůj podíl Zentivě. Zatím marně

Praha - Rozprodeje některých investic finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera mají pokračovat. Podle informací deníku Aktuálně.cz už několik měsíců totiž společnost hledá kupce pro svůj podíl ve farmaceutické firmě Zentiva.

"Zatím se ale nepodařilo najít kupce," potvrdil deníku Aktuálně.cz zdroj z PPF pod podmínkou anonymity.

"Je to pro nás portfoliová investice. Jak s ní naložíme, zveřejňovat nebudeme," nechtěl komentovat informace Jiří Hájek, mluvčí PPF Group.

Skupina hledá kupce pro svůj podíl, a to i přesto, že minulý týden další akcie Zentivy sama koupila. PPF Group NV, která podíl v Zentivě prostřednictvím ovládaných společností, tak zvýšila svůj podíl z 12,3 procenta na 15,27 procenta.

Podle analytiků je takový krok logický. Hodnota akcií Zentivy v posledních měsících klesala, a tak PPF, pokud chce pokles zmírnit, musí akcie farmaceutické firmy kupovat.

Jejich slova potvrdil i pohyb akcií na burze. Poté, co se infomace o navýšení podílu PPF v Zentivě dostala na veřejnost, hodnota cenných papírů farmaceutické firmy mírně stoupla. Nyní se akcie obchodují za necelých tisíc korun. PPF však svůj nákup odůvodňuje jako zajímavou investiční příležitost.

Při současné ceně akcií je hodnota podílu PPF přibližně 5,3 miliardy korun. Akcie Zentivy koupila skupina v roce 2005. Tehdy se cena jedné akcie pohybovala kolem 1030 korun.

V minulém roce se Kellnerovy firmy zbavily například eBanky nebo podílu v Modré pyramidě. Letos na jaře se pak PPF dohodla na vytvoření společného podniku s italskou Generali, kam vloží především Českou pojišťovnu. Ve společném podniku pak bude mít italský pojišťovací kolos většinu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy