Katastry zdraží. Za tyto služby dáte nově tisíc korun

Karel Toman
16. 8. 2012 10:40
Vláda schválila novelu. Za 15 nových služeb katastrů budete platit. Zde jsou

Praha - Vláda ve středu schválila návrh novely katastrálního zákona. Pokud ji v přijaté podobě schválí i parlament, zavede citelné zdražení služeb katastrů.

Dosud lidé platí tisícikorunové poplatky pouze za čtyři služby katastru. Novela k nim však přidává 15 nových služeb, které budou vesměs vycházet z nových právních pojmů zaváděných občanským zákoníkem.

Aktuálně.cz vám níže přináší jejich kompletní výčet.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), který má novelu v gesci, na tiskové konferenci prohlásil, že zdražení služeb katastrů příliš citelné nebude, protože poplatek za ně se zvýšil z 500 korun na tisíc už v prosinci.

Ve skutečnosti se však bude nově platit mnohem více právních úkonů než dosud. Lidé totiž na katastru zaplatí prakticky za jakoukoliv změnu. A to včetně výmazu, kterých se ročně provádí na 200 tisíc.

Novela katastrálního zákona má vejít v platnost v lednu 2014, stejně jako občanský zákoník.

"Výběr správních poplatků za nové zápisy by podle našeho odhadu měl být v roce 2014 295 mil. Kč a v roce 2016 485 mil. Kč," sdělil Aktuálně.cz místopředseda a ředitel sekce zeměměřictví a katastru nemovitostí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚKZ) Karel Štencel.  

Tisícikorunových poplatků citelně přibude

"Podle stávajícího katastrálního zákona se k nemovitostem evidovaným v katastru nemovitostí zapisuje vlastnické právo, zástavní právo, právo odpovídající věcnému břemeni a předkupní právo s účinky věcného práva," vyjmenoval místopředseda Štencel čtyři stávající zpoplatněné služby.

"Podle nového katastrálního zákona by se měl vkladem zapisovat vznik, změna, zánik, promlčení a uznání existence nebo neexistence práv uvedených v § 11 novely," dodal. Zmíněný paragraf kromě zmíněné "staré" čtyřky zpoplatněných služeb uvádí 15 dalších vycházejících z nového občanského zákoníku.

"Tisícikorunový poplatek se tedy bude nově vztahovat na zápis vzniku, změny, zániku, promlčení a uznání existence nebo neexistence práv oněch 15 nových typů práv," vysvětlil dále Štencel za ČÚKZ, který je autorem zákona.

Nejvíc lidé pocítí zápis práva stavby

Pětisetkorunový poplatek se podle něj bude nově vztahovat na zápis rozdělení práva k nemovitosti na vlastnické právo k jednotkám. Počítá s tím návrh novely zákona o správních poplatcích.

"Úplný výčet nemá smysl psát, ale nově bude například zpoplatněn zápis práva stavby, což je nový institut, kterým bude upraveno evidování staveb v katastru nemovitostí. V současné době se za zápis nové stavby do katastru neplatí. Z častějších případů snad stojí za zmínku ještě výmaz zástavního práva, který rovněž v současné době není zpoplatněn," upřesnil Štencel.

Většího počtu lidí se podle něj dotknou také nové zápisy nájmu či pachtu. "Je ovšem třeba doplnit, že u nájmu a pachtu je věcí smluvních stran, zda možnosti zápisu do katastru využijí. U těchto typů práv není jejich vznik podmíněn zápisem do katastru nemovitostí," sdělil Štencel.

O tom, co se vlastně novelou chystá, přitom nemají jasno ani na katastrech. "Zavádí se tam nové instituty, teprve na to budeme školeni," řekla Aktuálně.cz oslovená právnička katastrálního pracoviště.

15 nových práv, za která zaplatíte 1000 Kč

Zde je tedy slíbený výčet 15 nových služeb, které mají být podle novely katastrálního zákona od ledna 2014 zpoplatněny.

Právo stavby. Jde o nový institut zaváděný novým občanským zákoníkem. Podle něj může být pozemek zatížen věcným právem jiné osoby (stavebníka) mít na povrchu nebo pod povrchem pozemku stavbu. Nezáleží přitom, zda jde o stavbu již zřízenou, či dosud nezřízenou. Zápis tohoto práva do katastru bude zpoplatněn tisícikorunou.

Budoucí zástavní právo. Občanský zákoník počítá i s tím, že zástavou se má stát věc, k níž má dlužníkovi vzniknout zástavní právo teprve v budoucnu. Zástavní právo v takovém případě vznikne nabytím vlastnického práva dlužníkem. Zapsání takového práva do katastru bude nově stát tisícikorunu.

Podzástavní právo. Podzástavní právo vzniká zastavením pohledávky. Souhlas dlužníka v tomto případě není potřebný. Podzástavní právo vůči němu vzniká mimo jiné i zápisem do katastru. Opět za tisícikorunu.

Budoucí výměnek. Smlouvou o výměnku si vlastník nemovité věci vymiňuje v souvislosti s jejím převodem pro sebe nebo pro třetí osobu požitky, úkony nebo práva sloužící k zaopatření na dobu života nebo na dobu určitou. Nabyvatel nemovité věci se zavazuje zaopatření poskytnout. Vlastník nemovité věci může pro sebe zapsat budoucí výměnek do katastru ještě před převedením nemovité věci. Cena: tisíc korun.

Přídatné spoluvlastnictví. Podle občanského zákoníku jde o věc náležící společně několika vlastníkům samostatných věcí tvořících celek sloužící společnému účelu. V praxi jde hlavně o spoluvlastnictví v bytových družstvech. Když se přídatné spoluvlastnictví týká nemovitosti zapisované do katastru seznamu, zapíše se toto spoluvlastnictví do katastru taky. Za tisíc korun. Zápis rozdělení práva k nemovitosti na vlastnické právo k jednotkám má stát jen 500 korun.

Správa svěřenského fondu. Občanský zákoník zavádí i institut svěřenského fondu a jeho správce. Svěřenský fond se vytváří vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele tak, že ten svěří správci majetek k určitému účelu smlouvou nebo pořízením pro případ smrti a svěřenský správce se zaváže tento majetek držet a spravovat. Správce jmenuje soud a může jím být každý svéprávný člověk, v zákonem daných situacích i právnická osoba. Pokud se nemovitost dostane do správy svěřenského fondu, zapíše se to na katastru za tisíc korun.

Výhrada vlastnického práva. Vyhradí-li si prodávající k věci vlastnické právo, má se za to, že se kupující stane vlastníkem teprve úplným zaplacením kupní ceny. Nebezpečí škody na věci však na kupujícího přechází již jejím převzetím. Toto právo vzniká mimo jiné zápisem do katastru za tisíc korun.

Výhrada práva zpětné koupě. Pokud se strany dohodnou na výhradě zpětné koupě, vzniká tím kupujícímu povinnost převést na požádání nemovitost prodávajícímu za úplatu zpět v nezhoršeném stavu.  Prodávající vrátí kupujícímu kupní cenu. Výhrada zpětné koupě zavazuje i dědice nemovitosti. Její zápis do katastru bude stát tisíc korun.

Výhrada práva zpětného prodeje. To samé, co v případě zpětné koupě, jen v opačném gardu: jde o ujednání, kterým si kupující vymíní, že nemovitost prodá prodávajícímu na požádání zpět.

Zákaz zcizení nebo zatížení. Tento zákaz se týká situace, kdy zůstavitel někomu něco odkáže s připojením příkazu, aby nemovitost například neprodával, nebo ji nezatěžoval žádným břemenem. Zákaz však musí být nařízen na určitou přiměřenou dobu a odůvodněn vážným zájmem hodným právní ochrany, jinak může soud na návrh obtíženého rozhodnout, že se k zákazu nepřihlíží. Tento zákaz bude možno zapsat do katastru za tisíc korun.

Výhrada práva lepšího kupce. Uzavřením kupní smlouvy s výhradou lepšího kupce nabývá prodávající právo dát přednost lepšímu kupci, přihlásí-li se v určené lhůtě. U nemovitostí je tato lhůta podle občanského zákoníku jeden rok od uzavření smlouvy. Zda je nový kupec lepší, rozhoduje prodávající. Toto právo vznikne zápisem do katastru za tisíc korun.

Ujednání o koupi na zkoušku. Kdo koupí nemovitost na zkoušku, kupuje ji podle občanského zákoníku s podmínkou, že ji ve zkušební lhůtě schválí. Neujednají-li strany zkušební lhůtu, činí u nemovitých věcí jeden rok od uzavření smlouvy. Toto právo vznikne zápisem do katastru za tisíc korun.

Nájem. Do katastru se zapíše, jen požádá-li o to vlastník nebo nájemce se souhlasem vlastníka. Opět za tisíc korun.

Pacht. Situace podobná nájmu, ale s legračnějším slovníkem. „Pachtovní smlouvou se propachtovatel zavazuje přenechat pachtýři věc k dočasnému užívání a požívání a pachtýř se zavazuje platit za to propachtovateli pachtovné nebo poskytnout poměrnou část výnosu z věci," definuje vztah občanský zákoník. To se týká hlavně zemědělských pozemků. Pacht se do katastru zapíše za tisíc korun, ale opět pouze v případě, požádá-li o to vlastník nebo pachtýř se souhlasem vlastníka.
 
Vzdání se práva na náhradu škody na pozemku. Toto právo občanský zákoník u nemovitostí speciálně neupravuje. Za tisíc korun se ho ale lze na katastru nemovitostí vzdát.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakty na katastr nemovitostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy