Karlovarský porcelán vyrábí dál. Celý další týden

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2008 12:05
Karlovarskému porcelánu se podařilo zajistit energii na provoz do konce týdne
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi.
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Karlovy Vary - Výrobní linky společnosti Karlovarský porcelán zůstaly v provozu. Zřejmě ale jen na týden.

Firmě, která ještě v pátek neměla peníze na úhradu energií se podařilo zajisit si dodávky elektřiny a plynu i pro tento týden. Známá porcelánka tak předešla zastavení provozu, není ale jisté, jestli výrobu udrží i nadále.

Společnost, která je největším tuzemským výrobcem porcelánu, je od poloviny října pod nucenou správou. Rozhodnutí, zda se pokusí o její reorganizaci, nebo ji pošle do konkurzu by měl soud učinit do poloviny prosince. Podobně je tomu i v případě dceřinné firmy porcelánky, Concordie Lesov.

Porcelánka, která zaměstnává asi sedmnáct stovek lidí, se s akutními finančními problémy potýká již delší dobu. V říjnu ji potíže ji přiměly omezit výrobu v některých jejích pobočkách. Firma navíc se zpožděním vyplácí i mzdy. Podle předsedkyně místních odborů Marcely Dubové dostanou lidé ve výplatním termínu za říjen zřejmě zatím 70 procent platu.

Společnost patří ke skupiny Porcela PLus, která je majetkově spřízněná se sklářskou skupinou Bohemia Crystalex Trading. Pod tu vedle ní spadá i Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Kavalier Sázava a Sklárny Bohemia Poděbrady, které se v posledních týdnech rovněž potýkají s finančními problémy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy