Karlovarský porcelán rozdává výpovědi 1100 zaměstnanců

Ekonomika Ekonomika
26. 1. 2009 10:35
Výroba je zajištěna do dubna
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi.
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Nová role - Karlovarský porcelán tento týden propustí přibližně 1100 zaměstnanců. Pracovní poměr by jim měl skončit v závěru března, do této doby je zajištěna výroba. Tento krizový scénář by mohl zvrátit jen prodej největší tuzemské porcelánky, která je od 10. prosince v konkurzu. Uvedl to dnes insolvenční správce KP Tomáš Čermín.

Generální ředitel Karlovarského porcelánu Vlastimil Argman v neděli prohlásil, že rozdání výpovědí je zatím pouze preventivní opatření pro případ, že firmu nikdo nekoupí. Předběžný zájem projevilo několik kupců.

"S nadlidským úsilím se daří udržet porcelánku v provozu řady týdnů. Musíme stanovit nějaký termín, do něhož bychom se měli posunout dále. Tím je právě konec března," řekl Argman.

Oficiální nabídky mohou zájemci o odkoupení podniku podávat ještě do konce tohoto týdne. Ani pak ale není prodej vyloučen.

Předběžné nabídky potencionálních zájemců hodlá věřitelský výbor vyhodnotit počátkem února. "Potom bude mnohem jasnější, zda porcelánka i nadále bude vyrábět," uvedl Čermín.

Za jakou cenu by bylo možné porcelánku prodat, je podle Čermína v úrovni spekulací. "Toto rozpětí se může pohybovat mezi 200 miliony až jednou miliardou korun," dodal.

Karlovarský porcelán je největším českým výrobcem užitkového porcelánu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy