Karlovarské minerálky koupí část rakouské dvojky trhu

mič, čtk
16. 8. 2007 11:40
KMV oznámilý, že získají 25 procent ve firmě Waldquelle Kobersdorf

Vídeň - Minerálky z Karlových Varů chtějí posílit v cizině. Koupí 25, 1 procenta v rakouském výrobci nealkoholických nápojů Waldquelle Kobersdorf.

Ve Vídni to dnes oznámil podnik Karlovarské minerální vody (KMV). Rakouská firma, do níž majetkově vstupují, zaujímá na rakouském trhu druhé místo a je vlastněna burgenlandskou odbočkou Raissen Bank.

Lídr českého trhu

Karlovarské minerální vody patří k nejvýznamnějším hráčům na trhu minerálních vod. Ovládají osmdesát procent trhu a firma má ve svém portfoliu nejvýznamnější značky jako Mattoni, Aquila, či Magnesia.

V roce 2006 získala pod svá křídla i Poděbradku, třetinový podíl má v Hanácké kyselce.

Přestože se KMV věnuje především právě tomuto trhu, je zároveň dvojkou mezi výrobci nealkoholických nápojů. Zatím neporaženým konkurentem je Coca-Cola, v závěsu je Kofola.

Kvalitu výrobků KVM garantuje několika certifikáty, mezi které patří ISO či Košer certifikát, který získají pouze výrobky splňující přísná židovská měřítka.

Loni KVM vykázala obrat přes pět miliard korun. Rakouská společnost dokázala utržit asi desetkrát méně.

Češi utratí za minerální vody šest miliard korun ročně.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy