Kalousek: O porodném rozhodnou obce. Mají-li dost peněz

Petr Kučera Petr Kučera
11. 4. 2010 22:10
TOP 09 upřesnila, jak nahradit plošné zrušení porodného
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Porodné jako plošná sociální dávka sice zanikne, nadále ji ale budou moci získat ti, kteří skutečně potřebují veřejnou pomoc. Pravidla pro její přiznání se ale mohou lišit podle bydliště matky a ani ti nejchudší na ni automaticky nezískají právní nárok.

Vyplývá to z podrobností, které ohledně svého záměru zveřejnila strana TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí. O tom, že TOP 09 nechce zrušit porodné úplně bez náhrady, poprvé informoval online deník Aktuálně.cz už před týdnem.

"Pravomoc rozhodnout o jednorázové pomoci při narození dítěte bude mít rada obce či města, která rozhodne podle individuální sociální potřebnosti. Až do výše 20 tisíc korun přispěje státní rozpočet na takto poskytnutou pomoc 50 procenty," říká první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Už dříve Kalousek řekl, že porodné v současné podobě chce TOP 09 úplně zrušit. "Jde o nesystémovou, nesmyslnou sociální dávku, na niž má dosud paradoxně nárok i nejbohatší Čech. Sociální dávky musí být přece jen pro někoho, kdo opravdu potřebuje veřejnou pomoc," dodává.

Návrh, aby o porodném rozhodovala města a obce, je součástí plánu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí ohledně posílení rozhodovacích pravomocí obecních zastupitelstev. Ta mimo jiné získají silnější práva také při regulaci hazardu či odvolání ředitelů základních škol.

Nutnost zaplatit polovinu porodného z rozpočtu města či obce by však znamenala, že lidé ve stejné finanční situaci mohou v různých regionech získat zcela odlišnou částku. Tam, kde na to obec nebude mít, by pak na veřejnou pomoc neměli nárok ani ti nejchudší.

Další argument proti návrhu přidává šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Velmi by mě zajímalo, jak by ve velkých městech, jakými je například Praha nebo Hradec Králové, kde vládne úplná anonymita, členové rady kompetentně rozhodovali o výši porodného pro jednotlivé matky," říká.

Miroslav Kalousek, ministr financí za KDU-ČSL. Ilustrační snímek.
Miroslav Kalousek, ministr financí za KDU-ČSL. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte více o záměrech TOP 09:
Porodné nerušíme bez náhrady, brzdí TOP 09. Čekejte víc
Konec stravenek a švarcsystému, to je Kalouskův plán
Kalouskův program: rudý hadr před očima konkurence

Záměr zrušit porodné už dříve kritizovaly nejen levicové a středové strany, ale také pravicová ODS. Matky tak mají velkou naději, že jako plošná sociální dávka nezanikne ani v dalším volebním období.

Naopak - pokud vládu povede ČSSD, měla by se přímá finanční podpora rodin ve formě sociálních dávek ještě zvýšit - alespoň podle předvolebních slibů. "Chceme podpořit především narození prvního dítěte, a to jak jednorázově prostřednictvím vyššího porodného, tak vyšším přídavkem na děti," řekl online deníku Aktuálně.cz stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Pokud by koaliční vládu vedla ODS, je reálná pouze diskuze o snížení této dávky z dnešních 13 tisíc korun, případně omezení podle finanční situace rodiny, podobně jako třeba u přídavků na děti. Nikoliv však její úplné zrušení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy