Již více než tisíc potravin je "klasa"

Petr Havel
8. 3. 2006 15:06
Brno - Celkem 1030 potravin tuzemského původu bude mít po dnešku oprávnění používat značku kvality KLASA.
Aby maso získalo známku KLASA, musí být stoprocentně české
Aby maso získalo známku KLASA, musí být stoprocentně české | Foto: Maso Planá

Na letošním jubilejním 25. ročníku mezinárodního potravinářského veletrhu Salima v Brně totiž dnes udělil ministr zemědělství Jan Mládek certifikát KLASA dalším 186 výrobkům od 33 výrobců potravin.

Nejvíce nově oceněných výrobků je z kategorie maso a masné výrobky, mléko a mléčné výroky a lahůdky.

Základním cílem značky KLASA je usnadnění orientace spotřebitelů v oblasti kvality a původu nakupovaných potravin. Výrobky uvedené značky musí být totiž bezezbytku vyrobeny na území ČR, mají stanoveny závazné podíly domácí suroviny a musí splňovat nadstandardní požadavky na kvalitu.

Podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka o ocenění KLASA stoupá zájem jak mezi výrobci potravin, tak v poslední době i mezi spotřebiteli.

Zatímco dle výzkumu společnosti STEM/MARK dosahovala v polovině loňského roku znalost značky ze strany nakupujících sedmnácti procent, v současné době činí podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu, který značku spravuje, již téměř 70 procent.
 
Okruh potravin, které mohou tuto značku získat, se podle ředitele SZIF Jana Höcka v nejbližší době ještě rozšíří. Nově ji totiž budou moci získat nebalené pekárenské výrobky (chléb a pečivo) v případě, že budou umístěny v obchodech v prostoru označené logem KLASA.

Možnost získat značku dostanou i odbytové organizace zemědělců, naopak privátním značkám Fond podle svého ředitele ocenění KLASA udělovat nehodlá.

Autor je spolupracovníkem redakce

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy