Ježíšek bude nejlepší za 5 let. Překročí české hranice?

Tomáš Fránek
19. 11. 2010 17:39
Češi plánují větší, ale také menší výdaje na dárky - to podle toho komu odpovídali
Foto: Reuters

Brno/Berlín - Kdyby se obchodníci v Česku měli spolehnout na průzkumy, které ukazují, kolik budou Češi a Moravané utrácet za vánoční dárky, museli by mít nutně těžkou hlavu a raději by se měli dát na věštění z křišťálové koule.

Budeme utrácet víc než loni, zní z jednoho z průzkumu. Ale taky české vánoce budou zase o něco chudší, lidé plánují za vánoční svátky utratit o něco méně peněz než loni, je napsáno ve výsledcích dalšího velkého průzkumu předvánoční nálady.

To Němci mají jasno. Obchodníci čekají nejlepší vánoční útraty za pět let, Němci chtějí společně s Brity a Lucemburčany utrácet za dárky nejvíc v Evropě i podle různých průzkumů.

77 miliard eur

V Německu tak narostou podle asociace maloobchodníků tržby v předvánočním a vánočním období na 77 miliard eur.

Za utrácením je klesající nezaměstnanost v zemi a také růst mezd. „Bude to nejvýraznější nárůst za pět let," řekl šéf asociace Josef Sanktjohanser. Němci mají za Vánoce utratit až 600 eur.

A už teď je jasné, že se na předvánočních utratách v Německu budou podílet i čeští zákazníci, za hranicemi při nákupech totiž často ušetří.

Čechy k předvánočním cestám chtějí lákat třeba Drážďany. Na Čechy proto saská metropole zaměřila i svou reklamní kampaň. Do lákání návštěvníků z Česka letos v zimě Drážďany plánují vynaložit v přepočtu skoro půlmilionu korun.

V českých městech se mají objevit plakáty a letáky se sloganem "Drážďany. Dávají zimě lesk", pro denní tisk je připravena speciální příloha o vánočním Sasku a do Prahy má 26. listopadu dorazit i reklamní kamion.

První zkušenosti českých obchodníků zatím nasvědčují tomu, že letos budou lidé utrácet víc než loni. „Proti loňsku jsme zaznamenali už nyní mírný nárůst prodané elektroniky s tím, že lidé nakupují dárky na Vánoce," řekl Milan Tichý z jedné prodejen elektroniky v Brně.

Utratíme přes tři tisíce

To potvrzují i některé průzkumy. Většina Čechů plánuje letos utratit za vánoční dárky víc peněz než loni. Chystá se k tomu přibližně sedm z deseti lidí, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost Unilever.

Více než před rokem budou utrácet lidé z nejnižších příjmových skupin, naopak domácnosti s vyššími příjmy budou letos šetřit. Loňské Vánoce byly v Česku kvůli hospodářské krizi meziročně skromnější.  Průměrná útrata na člena rodiny letos vzroste na 3223 korun z loňských 3106 korun.

Podle celoevropského průzkumu společnosti Deloitte ale Čechy čekají chudší Vánoce  než loni i když budou šetřit méně než lidé z dalších evropských zemí.

Zatímco minulý rok byly české rodiny ochotny utratit za vánoční nákupy dohromady 525 eur, letos se tato částka snížila na 495 eur, což v přepočtu představuje asi 12 400 korun.

Tato suma zahrnuje dárky, vánoční výzdobu, ale také nákupy svátečního jídla a pití pro celou rodinu.

Z průzkumu dále vyplývá, že Češi letos hodlají nakupovat především levnější a praktické dárky, 61pct lidí je rozhodnuto, že omezí okruh obdarovávaných pouze na nejbližší rodinu a 66 procent lidí se hodlá zaměřit především na zboží, které je aktuálně ve speciální cenové nabídce.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy