Ježíšek bude letos chudší než dříve, potvrdil průzkum

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 12. 2011 18:43
Průměrná plánovaná útrata klesla o téměř tisíc korun oproti loňsku
Foto: Jan Langer

Praha - Poprvé od roku 2004 utratí Češi za Vánoce méně než v předchozím roce. Ukázal to pravidelný průzkum společnosti Factum Invenio na reprezentativním vzorku populace.

Zatímco výdaje za vánoční dárky od roku 2004 stoupaly, letos klesne průměrná částka klesne z loňských 6 332 korun na 5 483 korun.

Průměrná cena jednoho dárku se tak sníží na tisícikorunu, Češi totiž v průměru obdarují 5,4 osob.

Necelá desetina lidí pak neutratí za dárky vůbec nic. Ale stejný podíl Čechů se chystá v obchodech nechat naopak přes 10 tisíc.

Drtivá většina dospělých v Česku bude nadílku pořizovat z úspor nebo běžné hotovosti. Stoupl ale podíl těch, kdo využijí kreditní kartu nebo kontokorent - letos jich bude 15 procent. Naopak klasickou půjčku volí jako zdroj financí pro vánoční nákupy pouze zlomek Čechů.

Podobný výsledek jako průzkum nezávislé agentury už v minulých týdnech přinesly průzkumy různých společností, ve všech lidé odpovídali, že na dárcích letos ušetří. Více lidí se také chystá obdarovat své blízké finanční hotovostí nebo nakoupit část dárků až ve slevách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy