Ježíšek bude letos chudší než dříve, potvrdil průzkum

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 12. 2011 18:43
Průměrná plánovaná útrata klesla o téměř tisíc korun oproti loňsku
Foto: Jan Langer

Praha - Poprvé od roku 2004 utratí Češi za Vánoce méně než v předchozím roce. Ukázal to pravidelný průzkum společnosti Factum Invenio na reprezentativním vzorku populace.

Zatímco výdaje za vánoční dárky od roku 2004 stoupaly, letos klesne průměrná částka klesne z loňských 6 332 korun na 5 483 korun.

Průměrná cena jednoho dárku se tak sníží na tisícikorunu, Češi totiž v průměru obdarují 5,4 osob.

Necelá desetina lidí pak neutratí za dárky vůbec nic. Ale stejný podíl Čechů se chystá v obchodech nechat naopak přes 10 tisíc.

Drtivá většina dospělých v Česku bude nadílku pořizovat z úspor nebo běžné hotovosti. Stoupl ale podíl těch, kdo využijí kreditní kartu nebo kontokorent - letos jich bude 15 procent. Naopak klasickou půjčku volí jako zdroj financí pro vánoční nákupy pouze zlomek Čechů.

Podobný výsledek jako průzkum nezávislé agentury už v minulých týdnech přinesly průzkumy různých společností, ve všech lidé odpovídali, že na dárcích letos ušetří. Více lidí se také chystá obdarovat své blízké finanční hotovostí nebo nakoupit část dárků až ve slevách.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy