Klaus: ČNB pomáhá intervencí vládě umazat dluh

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 3. 2014 17:24
Bývalý prezident to řekl na půdě Vysoké školy ekonomické. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl popírá, že by se centrální banka stala součástí spiknutí.
Foto: Reuters

Praha - Listopadová intervence České národní banky nesloužila pouze k boji s deflací, jejím dalším cílem mohlo být i smazat obří dluhy české vlády. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) to řekl exprezident Václav Klaus.

Podle něj se ČNB oslabením kurzu koruny pokusila vědomě rozpoutat inflaci. Dluhy, které mají konkrétní hodnotu, by tak při vyšších cenách reálně zlevnily.

"Osmdesát procent poválečného dluhu Velké Británie po druhé světové válce bylo vymáznuto, jen do roku 1970, inflací," řekl Klaus na zasedání Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE.

"Politické a bankovní elity si uvědomují obtížnost splácení dnešních dluhů standardními metodami. Tedy takovými, které znamenají, že by vzniklý dluh někdo musel ze svých zdrojů splácet,“ napsal již ve svém listopadovém politickém komentáři.

S tím souhlasí i děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. "Z dlouhodobého hlediska je tato myšlenka jednoznačně nosná. Nevím, jestli to měli v záměru i členové bankovní rady ČNB, ale v odborných kruzích se již dlouho spekuluje, jak budou chtít řešit dluhy vyspělé kapitalistické země, které jsou ještě více zadlužené než my," říká. Vyjmenovává například Spojené státy americké, Itálii nebo Francii.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl ale popírá, že by se centrální banka stala součástí nějakého celosvětového spiknutí. "Tento argument mi přijde jako neobhajitelný. Centrální banky nemají žádný zájem na vysoké inflaci, takže pokud by k ní někdy mělo dojít, vyvolá ji politická elita," tvrdí.

Konec světa by nenastal

Přímo ČNB odůvodnila svůj listopadový zákrok jako opatření proti deflaci, tedy poklesu cen, který by podle ní ochromil domácí spotřebu.

"Analyzuji-li dnešní čísla, tak je naprosto evidentní, že kdybychom to neudělali, tak v tuto chvíli by začala deflační perioda. Kdybychom ji potřebovali ukončovat rychleji, tak ji bez použití kurzu stejně neukončíme," napsal v lednu guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle Klause ovšem deflační spirála tuzemské ekonomice nijak nehrozila ani nehrozí. "Žádnou hrůzu ze slova deflace nemám, a to jak z toho důvodu, že u nás vznik deflace neočekávám, tak proto, že by, i kdyby k ní došlo, žádný konec světa nenastal," uvedl. 

Protitržní krok?

"Míra volnosti kurzu nijak nevypovídá o volnosti ekonomiky," říká viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

"Zprávu, že bankovní rada přijala regulační opatření a uměle tak zasáhla do prostředí, které do té doby víceméně odráželo stav české ekonomiky, jsem přijal nemile," prohlásil také Ševčík, který podle svých slov nepochopil pohnutky k intervenci.

"Všechny členy bankovní rady jsem doposud považoval za ekonomy, kteří byli protržní a liberální," řekl a vyzval Hampla, aby bankovní rada své hodnocení přehodnotila. Během svého projevu také poděkoval členům bankovní rady, kteří pro intervenci podle jeho slov nehlasovali, tedy Kamilu Janáčkovi, Pavlu Řežábovi a Evě Zamrazilové. Tu ve funkci od března vystřídal předseda Zemanovy úřednické vlády Jiří Rusnok.

"Hlasování nebylo dosud zveřejněné, pokud tady nějaká jména padla, tak jsou to domněnky nebo hypotézy konkrétních řečníků," reagoval na tento výčet Hampl.

"Míra volnosti kurzu nijak nevypovídá o volnosti ekonomiky. Mezi nejsvobodnější trhy světa bývají řazeny Hongkong, Singapur. Nevím, jestli to víte, ale Hongkong má kurz pevně zafixovaný k dolaru," reagoval dále Hampl.

Vyvrátil také hypotézu, že by Česko zažívalo takzvanou dobrou deflaci, při které roste konkurenceschopnost i produktivita. Ke zvyšování cen v důsledku intervence podle něj zatím navíc nedošlo. "Nepřišel žádný inflační šok. Na začátku roku jsme zaznamenali nejnižší meziměsíční lednovou inflaci za existenci samostatné republiky," zdůrazňuje.

ČNB chtěla podpořit spotřebu

Hlavním důvodem pro intervenci ČNB byla snaha podpořit spotřebu tuzemských domácností. Ta by měla podle listopadového odhadu expertů oživit mezi květnem a listopadem tohoto roku.

"Slabší koruna podpoří vývoz a následně i investice v průmyslu. To se začne promítat do vyšší zaměstnanosti, rychlejšího růstu mezd a spotřeby," uvedl již dříve Petr Král, ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz v ČNB.

"K oživení spotřeby už nutně musí dojít i bez opatření centrální banky, protože spotřeba je v současné době v reálném vyjádření ještě pod úrovní roku 2008," říká Ševčík pro Aktuálně.cz. Nyní se ale "výsledné číslo" podle něj zvýší hlavně proto, že vzrostou ceny zboží, které by domácnosti spotřebovaly i bez znehodnocení koruny.

"Doufám, že přijdete i příště, až už se ukáže, že intervence byla katastrofa," řekl na závěr diskuse děkan Národohospodářské fakulty Hamplovi.

Klaus zhodnotil rozpravu slovy, že nemá o zákroku ČNB smysl dále diskutovat, protože "pan viceguvernér má zacpané uši".

Hampl naopak odprezentoval seznam odborné literatury, který by si kritici intervence podle něj měli nastudovat. Zároveň jej podle jeho slov zklamalo, že skutečně "relevantní" polemiku se zákrokem ČNB četl pouze jednu, a to od profesora Martina Mandela z VŠE.

Celý Klausův projev si bude možné přečíst ve čtvrtečním vydání časopisu Ekonom.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy