Je tu revoluce, McDonald's neprodává hamburgery

Tomáš Fránek
20. 1. 2011 12:30
Firma zahájila v Paříži pilotní projekt, lidé dostanou místo hamburgerů saláty
Foto: Tomáš Fránek

Paříž/Praha - Největší světový řetězec rychlého občerstvení McDonald's dělá revoluční krok.

V Paříži zahájil provoz restaurace, kde lidé nedostanou hamburgery, které dosud k McDonald's neodmyslitelně patřily. Podle firmy jde o pilotní a zcela nový koncept, který má za několik měsíců ukázat, zda lidé na fast food bez hamburgerů přistoupí.

"Je to pro nás prototyp, experimentální laboratoř," uvedla viceprezidenta McDonald's pro Francii a jižní Evropu Isabelle Kuster.

Salát za sedm eur

V první restauraci bez hamburgerů, která stojí v pařížské čvrti La Défense, lidé dostanou různé druhy salátů v ceně kolem sedmi eur.

Deník Die Welt uvedl, že si zákazníci si mohou vybrat mezi více druhy salátů. Přidat si k nim mohou celkem 28 přísad, jako třeba ovčí nebo balkánský sýr, sušená rajčata či olivy.

A pokud se koncept osvědčí, chce McDonald's otevřít dalších dvacet podobných provozoven ve Francii. Ta je po Spojených státech pro řetězec druhým nejdůležitějším trhem na světě s obratem 3,6 miliardy eur.

Jde o další krok, který má zakazníky přesvědčit o tom, že řetězec je šetrný k životnímu prostředí. Už předloni rozhodla firma, že místo charakteristické červené barvy bude použita zelená.

Červené pozadí pro žluté logo se tak změnilo na zeleno, zelená převládá i v prodejnách řetězce.

Zelený místo červeného

"Po dokončení rekonstrukcí bude v interiéru převažovat spíše spousta zeleně než červená barva. Je to také důkaz úcty k životnímu prostředí," uvedl Holger Beeck z německé pobočky. První zelené provozovny firmy jsou už také v Česku a na Slovensku.

Firma se v poslední letech zaštiťuje tím, že se chová ekologicky a myslí na zdraví zákazníků. Loni se tak rozloučila s trans-mastnými kyselinami ve fritovacím oleji. Lidem nabízí zdravější stravu.

McDonald's v USA a Kanadě nahradil doposud používaný řepkový a slunečnicový olej směsí vysoce olejnatých slunečnicových a sojových olejů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy