Jak do Chorvatska? Dubrovník otevřel nový terminál

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2010 17:15
Do Chorvatska každý rok směřuje přes 600 tisíc českých turistů
Kapacita letiště se zdvojnásobila
Kapacita letiště se zdvojnásobila | Foto: Erste Bank

Dubrovník - V chorvatském přístavním městě Dubrovníku bylo otevřena nová část rozšířeného mezinárodního letiště. Nový terminál B umožní přiletět do jedné z nejvyhledávanějších jadranských destinací dalším tisícům turistů.

Příležitost dostat se k moři v jižní Dalmácii letadlem by mohli ocenit také čeští turisté, kteří se každoročně musí na dovolenou trmácet po přeplněných dálnicích, ke tráví dlouhé hodiny v dopravních zácpách.

Zpáteční letenka do Dubrovníku vyjde zhruba na osm tisíc korun na jednoho. Za cestu autem z Prahy zaplatíte při současných cenách pohonných hmot a se započtením mýtného zhruba stejnou částku.

České dráhy navíc letos poprvé po devíti letech nevypraví slavný Jadranský Express, který zprostředkovával přímé železniční spojení Česka s Chorvatskem. Nejlevněji vyjde cesta autobusem. Zpáteční jízdenku z Prahy pořídíte do čtyř tisíc korun.

Podle posledních odhadů stráví v Chorvatsku svou letní dovolenou každý rok více než 600 tisíc Čechů. Samotný Dubrovník nejčastěji navštěvují turisté ze západní Evropy. Početně největší skupinu návštěvníků tvoří turisté z Velké Británie, Francie, Německa, Španělska, Itálie a Irska.

Stavbu platila Erste

Rozšíření třetího největšího chorvatského letiště v Dubrovníku z větší části financovala Erste Bank, rakouská banka, pod níž spadá také Česká spořitelna.

"Podporujeme vývoj infrastruktury ve střední a východní Evropě v těch sektorech, které mají rozhodující vliv na ekonomický růst jednotlivých zemí. V Chorvatsku připadá na cestovní ruch zhruba jedna pětina HDP, proto má tato oblast i pro nás velkou prioritu," vysvětlil Werner Weihs-Raabl, ředitel sektoru financování infrastruktury a veřejného sektoru v Erste Group.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy