Ideální pračka špinavých peněz? Profesionální fotbal

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 7. 2009 20:15
Přestupy mladých fotbalistů zase nahrávají obchodu s lidmi
Villa bojuje o míč
Villa bojuje o míč | Foto: Reuters

Paříž - Fotbal se čím dál tím víc stává nástrojem zločinců. Vyplývá to z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Globalizace sportu, vysoké finanční nároky klubů a jejich složité účetnictví jim prý napomáhají k praní špinavých peněz a daňovým únikům.

"Fotbalové kluby jsou pro zločince vskutku ideálními pračkami špinavých peněz," uvedla v prohlášení Finanční akční skupina pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), která je součástí OECD. Ve fotbalovém sektoru je podle ní praní špinavých peněz hlubší a komplexnější, než se původně předpokládalo, napsala agentura AFP.

V jednom případě se například FATF podařilo zhatit pokus mafie o vyprání špinavých peněz prostřednictvím koupě slavného italského klubu, jehož jméno nebylo zveřejněno. "Stále probíhá vyšetřování kvůli vydírání, nekalé soutěži a dalším proviněním," citovala prohlášení agentura Reuters.

FATF pomocí údajů od vlád a fotbalových svazů 25 států odhalila přes dvacet případů praní špinavých peněz a také uvedla dva příklady daňových úniků hráčů ve Velké Británii.

Na fotbalu se navíc podle studie často přiživují pašeráci drog, přestupy mladých fotbalistů zase nahrávají obchodu s lidmi.

Podle skupiny napomáhá zločincům k proniknutí do fotbalu nezřídka amatérské vedení klubů. Zlegalizovat jejich peníze pak mohou díky obrovským přestupním sumám, částkám vypláceným hráčským agentům a také rozdílům v daních.

Řada klubů má podle FATF strach nahlásit, že jejich prostřednictvím jsou prány špinavé peníze. Obávají se ztráty sponzorů a poškození jména klubu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy