Hyundai už může stavět novou halu pro výrobu převodovek

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 6. 2011 10:49
Automobilka v Nošovicích bude nabírat 900 dělníků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Nošovice - Sice později než původně zamýšlela, ale přesto už může nošovická automobilka Hyundai začít stavět druhou halu na výrobu převodovek.

Povolil jí to krajský úřad v Ostravě, který řešil odvolání několika subjektů proti stavebnímu povolení. Investice za zhruba 3,5 miliardy korun souvisí s plánovaným rozšířením výroby.

Mluvčí automobilky Petr Vaněk informoval, že závod plánuje rozjetí třetí směny na podzim. Kvůli tomu ještě letos přijme 650 zaměstnanců, dalších zhruba 250 lidí v příštím roce. Další stovky pracovníků budou nabírat subdodavatelé Hyundai, kteří rovněž musí najet na třetí směnu. Jde o firmy Mobis Automotive Czech, HYSCO CZECH a Dymos Czech Republic.

"Nové zaměstnance budeme nabírat během léta. Potřebovat je budou také naši subdodavatelé," uvedl Vaněk.

Výroba aut se zvýší na 300 000 kusů

V automobilce má pracovat při třísměnném provozu zhruba 3500 lidí. Roční výrobní kapacita pak bude místo současných 200 000 vozů 300 000 aut. "Rozjezd třetí směny bude postupný, protože její pracovníci se budou zaučovat. Také bude záležet na vývoji na trhu v Evropě," konstatoval Vaněk.

Na podzim se začnou v Nošovicích montovat sportovně užitkové vozy Hyundai ix35, které se dosud dělaly ve slovenské Žilině. Naopak tamní továrna Kia převezme dosud v Nošovicích montovaného vozu Kia Venga.

Hala bude dokončena příští léto

Druhá hala na výrobu převodovek má být dokončena příští rok. Sériová výroba v ní má začít v srpnu. "Její stavba začala okamžitě po získání stavebního povolení," uvedl Vaněk. Postavení druhé haly je pro automobilku důležité kvůli plánovanému rozjetí třetí směny. "Letos nám převodovky nebudou chybět, protože se zaměřujeme na výrobu modelu, pro který se převodovky dovážejí přímo z Koreje," vysvětlil Vaněk.

Odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu o vybudování další haly podaly občanské sdružení Střítež za zdravé životní prostředí, obec Střítež a majitelka rodinného domku v blízkosti automobilky, které odmítaly další stavby v nošovické průmyslové zóně. Podle nich se ještě více zhorší životní prostředí v okolí automobilky, která vyrostla v podhůří Beskyd. Krajský úřad však jejich námitky neakceptoval a původní rozhodnutí stavebního úřadu v Dobré potvrdil.

Druhá hala na výrobu převodovek umožní zvýšit jejich produkci ze současných 300 000 převodovek na 500 000 za rok. Hyundai z ní chce dodávat část převodovek také do svého nového závodu v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy