Hypotéky: banky půjčily na bydlení o polovinu méně

hp
27. 10. 2009 17:48
Banky letos poskytly klientům méně hypoték než loni.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Banky poskytly letos od července do září o polovinu hypoték méně než loni v tomto období. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj, které na svých internetových stránkách zveřejnila agentura Mediafax.

Zatímco loni ve stejném období banky prodaly lidem přes 18 tisíc hypoték za 47,591 miliard korun, v letošním roce bylo těchto úvěrů o sedm tisíc méně. Lidé tak celkově dostali na bydlení úvěry ve výši 21,187 miliard korun.

Jak vyplývá ze zveřejněné statistiky, nejvíce peněz poskytly banky ve formě hypoték před dvěma lety, kdy uzavřely smlouvy s víc jak 83 tisíci klienty. Ti si dohromady půjčili přes 162 miliard korun.

Od počátku devadesátých let, kdy začaly hypoteční banky působit na českém trhu, poskytly lidem přes 899 miliard korun v 450 tisících uzavřených hypotečních smluv.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy