Hušák nařkl Kellnera a Komárka, že chtějí Sazku ukrást

Veronika Skálová Zdeněk John, Veronika Skálová
24. 5. 2011 18:53
Do klíčové schůze věřitelů Sazky zbývá posledních pár hodin.
Odstoupení Aleše Hušáka z čela firmy se spolu s přijetím restrukturalizačního plánu PPF a KKCG hlavní podmínkou velkých věřitelů.
Odstoupení Aleše Hušáka z čela firmy se spolu s přijetím restrukturalizačního plánu PPF a KKCG hlavní podmínkou velkých věřitelů. | Foto: Ludvík Hradilek

* Sazka se odvolala proti pozastavení loterií * PPF a KKCG daly poslední šanci akcionářům: Zbavte se Hušáka, necháme vám pětinu firmy * Penta označila nabídku az ultimátum a stále prosazuje dlužnickou reorganizaci * Šéf Sazky Hušák: Budeme se bránit všemi prostředky a máme novou nabídku na financování firmy

Praha - Buďto Aleš Hušák odstoupí z čela loterijní společnosti Sazka a její akcionáři přijmou návrh největších věřitelů firmy, skupin PPF a KKCG, nebo pošlou ve čtvrtek gigant do propasti konkurzu.

Takový návrh rozeslali dopisem šéfové obou mocných skupin Petr Kellner a Karel Komárek.

Kromě odstoupení Hušáka z čela firmy požadují také posty tří členů představenstva pro zástupce PPF a KKCG, podporu akcionářů pro svůj vlastní restrukturalizační plán Sazky a chtějí dosadit vlastního generálního ředitele.

Na oplátku nabízí záruku, že sportovní svazy, které jsou nyní akcionáři firmy, budou mít v Sazce nadále dvacetiprocentní podíl a každý rok si mezi sebou rozdělí minimálně 200 milionů korun.

"Je tak garantováno, že kontinuita financování českého sportu ze strany Sazky nebude v budoucnu - v případě realizace reorganizačního plánu PPF a KKCG - nijak narušena," uvádí Kellner s Komárkem v dopise, který kromě Aleše Hušáka dostali i ostatní členové představenstva a akcionáři.

Hušákovo prohlášení

Jsem absolutně šokován, nikoliv však překvapen, dopisem, který dnes zveřejnily společnosti KKCG a PPF. Konečně bylo nahlas a natvrdo řečeno, co pánové Komárek a Kellner chtějí: zničení SAZKY a konec peněz pro veřejně prospěšné účely. Tento scénář mně poprvé řekl pan Komárek v lednu letošního roku. Stejně tak o tomto scénáři hovořil i Radovan Vítek. Je to scénář, kterému chceme zabránit všemi silami.

Mohu teď veřejně prohlásit, že jsem s oběma skupinami jednal několikrát a že jsem měl vždy pouze dvě podmínky:

1. Aby bylo zabráněno insolvenci SAZKY, to na začátku jednání. Nyní, aby v žádném případě nedošlo na její konkurz, protože ten se rovná jejímu zničení
2. Aby byl použit scénář „Gladiolus", tedy, aby nechali akcionářům SAZKA, a.s., 100% akcií, řídili společnost jako finanční investoři a z výtěžku i nadále podporovali český sport

Vždy jsem také argumentoval tím, že Sportku jako národní loterii nelze zprivatizovat. Bohužel nakonec převážila chamtivost těchto pánů a nyní konečně nahlas řekli, o co jim jde. Alespoň ale teď všichni mohou posoudit jejich kroky. Konkurz je úplně nejhorší řešení, které nechceme.

Je mně smutno z toho, že jsem nucen prohlásit, že oba pánové chtějí SAZKU jednoduše ukrást. Zároveň ale musím konstatovat, že my jsme na tuto variantu boje samozřejmě připraveni.

JUDr. Aleš Hušák

A jedním dechem dodávají: "Pokud akcionáři navrhovaný postup nepřijmou, pak PPF a KKCG nezbude, než na schůzi věřitelů 26. května 2011 prosazovat způsob řešení úpadku společnosti konkurzem."

Hušák: Je to chamtivost, je to krádež

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák reagoval ve velmi emotivním prohlášení. "Jsem absolutně šokován, nikoliv však překvapen. Konečně bylo nahlas a natvrdo řečeno, co pánové Komárek a Kellner chtějí: zničení SAZKY a konec peněz pro veřejně prospěšné účely," uvádí Hušák v prohlášení.

Hušák napsal, že při jednání s věřiteli měl vždy jen dvě podmínky: aby Sazka neskončila v insolvenci a později v konkurz, který chápe jako její zničení. A druhou: aby finanční investoři nechali Sazku akcionářům. "Vždy jsem také argumentoval tím, že Sportku jako národní loterii nelze zprivatizovat. Bohužel nakonec převážila chamtivost těchto pánů a nyní konečně nahlas řekli, o co jim jde. Je mně smutno z toho, že jsem nucen prohlásit, že oba pánové chtějí Sazku jednoduše ukrást," napsal.

Sazka vydala později prohlášení, v němž uvádí, že obdržela novou nabídkou na financování firmy od Penty a Investu. Chce ji schválit na nočním zasedání představenstva Sazky a požádat předběžný věřitelský výbor o souhlas s nabídkou. Tento výbor ale ovládají PPF a KKCG, spolu s nimi v němz zasedají Gtech (majitel sítě terminálů) a Česká spořitelna.

Sazka uvádí, že narozdíl od nabídky PPF a KKCG si Penta a eInvest nedávají žádné podmínky a navrhnou reorganizaci Sazky vedenou dlužníkem.

Kořan: Je to ultimátum

Hušákovi blízký spolupracovník, šéf ČSTV Pavel Kořan označil nabídku KKCG a PPF za ultimativní. "Já jsem to prohlášení nečetl, ale pokud je jeho obsah takový, jak říkáte, připomíná mi ultimátum a chci říct, že konkurz Sazky by byl opravdovou tragédií," uvedl Pavel Kořan, který je v zahraničí a do Česka se vrací až ve čtvrtek.

Na dopis PPF a KKCG reagoval i jejich soupeř v boji o Sazku, skupina Penta. "Tento krok necelé dva dny před schůzí věřitelů potvrzuje, že PPF a KKCG nechtějí záchranu Sazky, ale její konkurz. PPF a KKCG nejsou standardními věřiteli Sazky, nikdy ji nefinancovaly ani neinvestovaly do jejího rozvoje. Svou pozici získaly spekulativním nákupem pohledávek s cílem nepřátelsky Sazku ovládnout," napsal v prohlášení mluvčí Penty Martin Danko.

Soudce popřel pohledávku Zeleného ostrova

Městský soud v Praze, který vede se Sazkou insolvenční řízení, popřel spornou pohledávku ve výši 8,1 miliardy korun, kterou k soudu přihlásili někteří představitelé občanského sdružení Zelený ostrov.

Měla být vůbec nejvyšší pohledávkou ze všech a byla spojena s lidmi blízkými Aleši Hušákovi.

Tím, že jí soud na návrh insolvenčního správce popřel, ji vyřadil ze čtvrtečního přezkumného jednání i následné schůze věřitelů.

Občanské sdružení Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, přes níž kontroluje O2 Arénu, hlavní příčinu finančních těžkostí Sazky. Zmítají jím stejné spory podílníků, jaké je možné vidět mezi akcionáři Sazky, sportovními svazy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy