Hrobníky školí ministerstvo. Vlastní školu nemají

jem
23. 11. 2009 14:00
Nové hrobníky si musí školit Ministerstvo pro místní rozvoj, učiliště pro ně není.

Praha - Celkem sedmnáct hrobníků, kteří o sobě mohou tvrdit, že jsou pro svou práci oficiálně kvalifikovaní, působí v České republice. Tento údaj zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

A to má o počtu vyškolených hrobníků dobrý přehled, protože samo dohlíží na jejich vzdělávání. Učiliště s příslušným oborem totiž v Česku chybí. Proto ministerstvo pořádá nejen zvláštní kurzy, ale zajišťuje i přezkoušení absolventů.

Jedno takové přezkoušení proběhlo tento víkend. Celodenní zkoušku pod dohledem autorizované osoby ministerstva, která ověřila jejich odborné a praktické dovednosti k výkonu povolání hrobníka, složili oba kandidáti v sobotu na veřejném hřbitově ve Velkých Karlovicích.

Samotná "zkouška na hrobníka" se skládá z teoretické a praktické části. Během ní musí adept vysvětlit například způsob dezinfekce pracovního oděvu a pomůcek nebo rozdělit hrobová místa podle druhů.

V praktické části pak kandidát předvede například výběr ochranných pomůcek pro otevření a výkop hrobu nebo otevření a uzavření urnového hrobu, včetně takzvaného spárování a umytí.

Získání dílčí kvalifikace hrobník je prvním krokem k získání úplné kvalifikace správce pohřebiště. Teprve ta plně nahradí u nás chybějící tříletý učební obor provozování pohřebiště, ukončený výučním listem. 

Dílčí kvalifikaci hrobník získalo od roku 2008 už celkem 17 hrobníků, včetně jedné ženy. Ne všichni kandidáti však byli během zkoušky úspěšní. Zkouška pro další dva přihlášené zájemce je předběžně plánována na únor 2010 v Říčanech u Prahy.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy