Hrobníky školí ministerstvo. Vlastní školu nemají

jem
23. 11. 2009 14:00
Nové hrobníky si musí školit Ministerstvo pro místní rozvoj, učiliště pro ně není.

Praha - Celkem sedmnáct hrobníků, kteří o sobě mohou tvrdit, že jsou pro svou práci oficiálně kvalifikovaní, působí v České republice. Tento údaj zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

A to má o počtu vyškolených hrobníků dobrý přehled, protože samo dohlíží na jejich vzdělávání. Učiliště s příslušným oborem totiž v Česku chybí. Proto ministerstvo pořádá nejen zvláštní kurzy, ale zajišťuje i přezkoušení absolventů.

Jedno takové přezkoušení proběhlo tento víkend. Celodenní zkoušku pod dohledem autorizované osoby ministerstva, která ověřila jejich odborné a praktické dovednosti k výkonu povolání hrobníka, složili oba kandidáti v sobotu na veřejném hřbitově ve Velkých Karlovicích.

Samotná "zkouška na hrobníka" se skládá z teoretické a praktické části. Během ní musí adept vysvětlit například způsob dezinfekce pracovního oděvu a pomůcek nebo rozdělit hrobová místa podle druhů.

V praktické části pak kandidát předvede například výběr ochranných pomůcek pro otevření a výkop hrobu nebo otevření a uzavření urnového hrobu, včetně takzvaného spárování a umytí.

Získání dílčí kvalifikace hrobník je prvním krokem k získání úplné kvalifikace správce pohřebiště. Teprve ta plně nahradí u nás chybějící tříletý učební obor provozování pohřebiště, ukončený výučním listem. 

Dílčí kvalifikaci hrobník získalo od roku 2008 už celkem 17 hrobníků, včetně jedné ženy. Ne všichni kandidáti však byli během zkoušky úspěšní. Zkouška pro další dva přihlášené zájemce je předběžně plánována na únor 2010 v Říčanech u Prahy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy