Hřebčín neodstane evropské peníze na svou záchranu

Ekonomika Ekonomika
13. 9. 2010 10:01
Kladrubští doufali, že získají 300 milionů na opravy, ministerstvo další výzvu nevyhlásí.l
Kladrubský hřebčín nutně potřebuje finanční injekci na opravu chátrajících budov.
Kladrubský hřebčín nutně potřebuje finanční injekci na opravu chátrajících budov. | Foto: Ludvík Hradilek

Kladruby - Namísto slibovaných 300 milionů korun na potřebné opravy jen pokrčení rameny. Národní hřebčín Kladruby měl tuto částku, kterou je zapotřebí mimo jiné investovat do oprav svých budov včetně zámku, získat z fondů Evropské unie.

Jak ale informoval deník E15, ministerstvo kultury nezískalo peníze navíc pro svou část Integrovaného operačního programu. Peníze měly být převedeny z jiných rezortů. Bez nich ale nemůže ministerstvo kultury vyhlásit výzvu k podávání dalších žádostí.

"V tuto chvíli není žádný konkrétní příslib finančních prostředků, abychom mohli konkrétně uvažovat o vyhlášení další výzvy," potvrdila deníku E15  Renata Slámková z ministerstva kultury.

Zatím nepřišly peníze ani od ministerstva

Právě kvůli záchraně chátrajícího objektu z evropských peněz byl hřebčín na jaře převeden ze státního podniku na příspěvkovou organizaci.

Pardubický hejtman Radko Martínek upozornil, že hřebčín zatím nedostal ani 30 milionů korun, které mu na jaře slíbil tehdejší ministr zemědělství Jakub Šebesta. Tato suma měla posloužit na přípravu záchranných projektů a projektové dokumentace, která je k žádosti o evropské finance zapotřebí.

Ministerstvo zemědělství na to má jiný názor. "Peníze dosud nebyly poskytnuty právě proto, že jsou určeny pro přípravu projektu, a dosud nebyl vypsán ani termín soutěže, do které by se měly projekty předkládat," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Hřebčínu podle všeho nekyne ani naděje, že by mohl žádat o evropské peníze v dalším období - tedy v letech 2014 až 2020. Podle mluvčí ministerstva kultury není nikde garantováno, že finance budou v tomto období určeny i pro kulturu.

"Probíhají první jednání, kam bude intervence v období 2014 až 2020 směřovat. Obecně se dá předpokládat, že bude i nadále podpořeno vzdělávání a cestovní ruch včetně infrastruktury, ale nikde není psáno, že se bude podporovat kultura. Ta je primárně v kompetenci členských států," uvedla Slámková.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy