Hradecký Petrof snížil ztrátu na 2,3 milionu

ČTK ČTK
26. 9. 2011 13:44
Slavný výrobce klavírů zažehnal krizový propad o 137 milionů hlavně díky zahraničním tržbám
Foto: Petrof

Hradec Králové - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni zvýšil tržby o 23 procent na 183 milionů korun.

Firma loni výrazně redukovala ztrátu na 2,3 milionu korun po předloňském propadu 137 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové firma loni překonala obchodní plán a po mnoha letech vytvořila provozní zisk. "Rok 2010 byl přínosný v tom, že firmu Petrof vyvedl z obecné krize silnější a schopnější," uvedla Ceralová-Petrofová.

Téměř 90 procent tržeb podnik loni získal v zahraničí. Hlavními odbytišti byly Rusko, Čína, Austrálie, Japonsko a africké země. V Číně firma své pozice posílila díky vlastní kanceláři. V Evropě odbyt Petrofu stoupl v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii a Velké Británii. V jižní Evropě prodeje stagnovaly.

Na kdysi silném trhu Petrofu v USA kvůli tamní krizi koupěschopnosti zbytného zboží se odbyt téměř zcela utlumil. Ceralová-Petrofová připomněla, že ve Spojených státech má Petrof pohledávky za 70 milionů korun, které postupně vymáhá.

V minulých letech se Petrof snažil poklesy prodejů tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru a jinými speciálními zakázkami. Při loňském růstu odbytu však firma své kapacity plně použila na výrobu nástrojů a doplňkovou výrobu speciálních zakázek omezila na minimum. Speciální výroba se tak na tržbách loni podílela jen pěti procenty.

Ceralová-Petrofová upozornila, že loňské hospodaření a tvorbu zisku významně negativně ovlivnilo zaplacení devíti milionů korun sankčních úroků bankám za nesplacení úvěrů ve výši 60 milionů korun. Podnik původně počítal, že úvěry splatí z prodeje nepotřebného majetku, což se mu ale kvůli krizi na trhu průmyslových realit nepodařilo.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, prožil v letech 2004 a 2009. Před sedmi lety podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě s asi 900 pracovníky obstavily účty. Petrof, který tehdy měl obrat kolem 750 milionů korun, následně přistoupil k radikální restrukturalizaci, při které propustil několik stovek lidí, uzavřel pobočné závody a výrobu soustředil do Hradce Králové.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 41 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy