Hitlerovu dálnici řeší soud, bojuje se o informace

Tomáš Fránek
29. 3. 2008 12:00
Spory o trasu silnice R43 přes Brno se vedou už roky
Stavba dalšího úseku dálnice D1 na Zlínsku
Stavba dalšího úseku dálnice D1 na Zlínsku | Foto: ceskedalnice.cz

Brno - Občanská sdružení, která bojují s úřady o výstavbu takzvané Hitlerovy dálnice, silnice R43 na Brněnsku, dosáhla dalšího úspěchu.

Nejvyšší správní soud se jich totiž zastal ve sporu o poskytnutí informací týkajících se výstavby této kontroverzní komunikace, která sice ještě nestojí, ale už ji provází největší protestní kampaň.

Rychlostní silnice má totiž protnout jedno z největších brněnských sídlišť Bystrc a vést v těsné blízkosti Brněnské přehrady. Proti tomu protestují desetitisíce lidí.

Nedáme, je to předčasné

Občanská sdružení, která nesouhlasí s trasou přes Bystrc, se tři roky marně domáhají několika dokumentů, týkajících se studií a korespondence o variantní trase R43 vedené mimo Brno přes Boskovickou brázdu.

Jihomoravský kraj dokumenty, mezi nimiž je smlouva s odbornou firmou o vyhledávací studii ohledně trasy přes Boskovickou brázdu, zápisy z jednání ohledně této studie a také korespondenci mezi magistrátem v Brně a krajem odmítá vydat.

"Jedná se o nehotové informace, přípravné podkladové materiály, jejichž zveřejněním před řádným dokončením celého díla (zpracováním územně plánovacího podkladu) by mohlo dojít k ohrožení účinnosti příslušného procesu," uvedli v odpovědi zástupci kraje.

Jejich postup posvětilo také ministerstvo pro místní rozvoj a žalobu aktivistů zamítl i Městský soud v Praze.

Nejvyšší správní soud ale nyní stížnosti vyhověl a nařídil, aby se celým sporem soudci v Praze znovu zabývali.

"Na Městském soudu v Praze tedy nyní bude, aby tuto otázku v úplnosti posoudil, k čemuž bude pravděpodobně zapotřebí vyžádat si od Krajského úřadu Jihomoravského kraje korespondenci, respektive zápisy, jejichž kopie stěžovatel požaduje ve své žádosti o informace poskytnout," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Dagmar Nygrínové.

Foto: Aktuálně.cz

Další vítězství

Jde o další vítězství občanských sdružení. Ta už předloni vyhrála spory o další informace o R43 a další kontroverzní silnici z Brna do Mikulova.

Kvůli sporům o její trasu už R43 vypadla z Operačního programu Doprava, a tak se na ni v dotacích z Evropské unie nenajde ani koruna.

Celkové náklady na výstavbu této silnice od Brna do Moravské Třebové se odhadují na 52 miliard korun.

Podle plánů Ředitelství silnic a dálnic by rychlostní silnice R43 měla být dokončena v roce 2013.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy