Hejtmani chtějí zákon proti lidem blokujícím dálnice

Lenka Smyčková
16. 1. 2009 17:00
Kraje navrhnou zákon na urychlení stavby silnic a dálnic
Dálnice rychleji a bez zbytečných připomínek - to je představa nového zákona
Dálnice rychleji a bez zbytečných připomínek - to je představa nového zákona | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Dálnice a rychlostní silnice rychleji a bez zbytečných připomínek. Tak nějak si představují stavbu páteřních komunikací noví hejtmani.

Po zasedání Asociace krajů dnes oznámili, že chtějí připravit zákon, který by urychlil výstavbu hlavní dopravní sítě v Česku.

Zákon pracovně nazvaný "o podpoře výstavby páteřní silniční sítě" by prý stavby nejen zrychlil, ale také zefektivnil nakládání s penězi.

Síť hlavních silnic není v Česku stále dostavěná, mnoho z nich uvízlo na protestech ekologických organizací a občanských sdružení. Jiné stojí kvůli nejasnému trasování nebo nedostatku peněz. Tomu chtějí sociálnědemokratičtí hejtmani udělat přítrž.

Půjdou zřejmě cestou vytyčení seznamu konkrétních páteřních komunikací. Mohly by to být například sporné R52 a R43 na jižní Moravě.

"Při sestavování zákona se inspirujeme zákony, které fungují v Rakousku a Německu," řekl dnes novinářům pardubický hejtman Radko Martínek.

Připomínky ano, ale s hranicemi

Zákon má podle Martínka "zjednodušit" připomínkovací proces, vykupování pozemků a procesní úkony povolování staveb.

"Neříkám, že by lidé neměli mít připomínky ke stavbám, které se jich týkají, ale mělo by to mít hranice," tvrdí Martínek. Kde je hranice konstruktivní připomínky, nevysvětlil.

Ekologické organizace záměr hejtmanů sledují, netuší ale, co od něj očekávat.

"Dost dobře si nedovedu představit, jak takový návrh zákona bude vypadat. Podobné pokusy šité na míru konkrétním stavbám už tu v minulosti byly a neuspěly. Zákony musí být obecné, platné pro všechny, ne pro konkrétní stavby," upozornil Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.

Nově vznikající zákon může podle něj narazit u Ústavního soudu. "Mohl by například znevýhodňovat vlastníky staveb na trasách plánovaných dálnic oproti ostatním," nastínil Doucha.

Asociace krajů není první, která o takový zákon usiluje. Zastupitelstvo kraje v Hradci Králové už v prosinci odhlasovalo, že si nechá vypracovat nový zákon o liniových stavbách.

Krajští politici chtějí zásadním způsobem změnit situaci při stavbě dálnic. Zákonem chtějí umožnit, aby se stavělo i přes nesouhlas majitele.

Impulsem k zákonodárné iniciativě byla léta neřešená situace kolem dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové. Řešení, které nedávno schválila vláda a kterým farmářce Havránkové nabízí směnu pozemků, se však hradeckým politikům nelíbí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy