Heineken zavírá pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře

Ekonomika Ekonomika
15. 6. 2009 16:37
Firma zavře pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře
Foto: Heineken

Brno - Společnost Heineken dnes oznámila, že uzavře pivovary v Kutné Hoře a Znojmě.

Informovala o tom agentura Reuters. Asi 35 zaměstnancům hrozila výpověď pro nadbytečnost - 17 z nich pracuje v Kutné Hoře, zbývající část ve Znojmě. Heineken je ale zřejmě přesune na výrobu do jiných pivovarů.

"Z důvodů nákladů, efektivnosti a bezpečnosti není nadále možné zachovat provoz v těchto pivovarech a vyhnout se propouštění," sdělil v tiskové zprávě generální ředitel Heinekenu v Česku Lieven van der Borght.

Pivovar přitom vlastní ochrannou známku Evropské unie pro značku Znojemské pivo. Na Znojemsku se vyrábí pouze pivo Hostan, jeho produkce se do konce roku přesunu do Brna.

V Kutné Hoře se vyrábí pivo značky Dačický.

Nizozemská skupina vstoupila na tuzemský pivovarnický trh v roce 2003, kdy koupila Starobrno. V roce 2007 se k němu přidaly Krušovice a v loňském roce i skupina Drinks Union, která zastřešuje pivovary v Krásném a Velkém Březně, v Lounech a Kutné Hoře.

Heinekenu, který je trojkou na světovém trhu, loni stouply tržby o 27 procent na 14,32 miliardy eur (kolem 390 miliard korun). Čistý zisk se však snížil o 9,5 procenta na 1,01 miliardy eur (zhruba 27 miliard korun). V Česku firma zaměstnává kolem 600 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy