Heineken prodal méně piva, bodoval s velkými lahvemi

Veronika Skálová Veronika Skálová
4. 4. 2011 12:31
Pivovary Heinekenu snížily prodej méně než byl český průměr
Heineken v Česku sdružuje pivovary Krušovice, Starobrno, Velké Březno a Krásné Březno.
Heineken v Česku sdružuje pivovary Krušovice, Starobrno, Velké Březno a Krásné Březno. | Foto: Heineken

Praha - Dopady krize i vyšší spotřební daň v loňském roce tlumily chuť Čechů na piva z pivovarů skupiny Heineken.

Společnost oznámila, že spotřeba tuzemských značek, které zastřešuje, klesla v loňském roce o 4,1 procentního bodu, snížil se také export jejích značek s výjimkou Krušovic.

Krušovické pivo tvoří 44 procent z celého exportu Heinekenu z Česka a zvýšení jeho vývozu o 6 procent bylo ovlivněno příznivou situací v Rusku i expanzí na Slovensku.

Navzdory poklesu spotřeby se ale zvýšil zájem o novinky. "Rok 2010 byl pro nás ve znamení inovací, které tvořily 24 procent našich prodaných objemů.  Abych jmenoval aspoň ty hlavní, jsou to především  Maxilahve pro Zlatopramen, Starobrno a Březňák, Draughtkeg pro Krušovice a Heineken nebo náš výčepní systém Orion, díky kterému můžeme nabízet výhody tankového piva také menším restauracím a hospodám," uvedl generální ředitel skupiny v Česku Etienne Strijp.

Celkově společnost v Česku uvařila 2,3 milionu hektolitrů piva. Skupina ale upozornila, že i přes pokles domácí spotřeby si vedla lépe, než je průměr pivovarů za loňský rok. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se totiž spotřeba piva v Česku loni snížila o 7,9 procenta.

Skupina Heineken, která je třetí největší pivovarnickou firmou na světě, v České republice sdružuje pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice, Velké Březno a Krásné Březno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvážené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy