Francouzské rychlovlaky se testují u české Velimi

Redakce EKO
25. 6. 2008 19:14
Rekordy padat nebudou. Nadále platí 574,8 km/hod
Vlak na slavnostním představení letos v únoru.
Vlak na slavnostním představení letos v únoru. | Foto: Reuters

Praha - Na železnici u české Velimi se testuje čtvrtá generace francouzských rychlovlaků AGV. Novinářům ho představila firma Alstom.

Jsou pohodlné, pojmou více cestujících, jedou rychleji a jejich údržba bude snažší, tvrdí o nich firma Alstom.

Na slavnostním představení ve francouzském La Rochelle letos v únoru nechyběl ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který si vlaky detailně prohlédl. Více najdete v naší fotogalerii.

Testování u Velimi potrvá do září

Každý z vagónů vlaků nové generace je vybaven motorem přímo pod podlahou, což ho odlišuje od staršího modelu, který poháněly pouze motory dva. Jeden vpředu a druhý na konci soupravy.

V běžném provozu vlak dosahuje rychlosti až 360 kilometrů za hodinu, překonat však může i 500 kilometrů v hodině.

Nový design umožňuje také přepravení většího počty cestujících a zjednodušuje opravy, tvrdí vedení Alstomu.

Na trati u Velimi bude prototyp testován až do září. Celkem ujede přes tisíc kilometrů průměrnou rychlostí 200 km/hod. Rekordy tu padat nebudou.

Rekord supervlaku 574,8 km/hod

I nadále tak platí maximum z loňského dubna, kdy na trati z Paříže do Štrasburku dosáhl francouzský rychlovlak rychlosti 574,8 kilometru v hodině.

Italský operátor Nuovo Transporto Viaggiatori (NTV) už koupil 25 těchto souprav, které hodlá v nejbližších letech nasadit na vysokorychlostní trati mezi Římem a Neapolí, později Římem a Milánem.

V souvislostech:

TGV chystá nový rekord, pojede 570 km/h
Německo obnoví zkoušky magnetických supervlaků

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy