Fortuna a Tipsport chystají společné stírací losy

ČTK ČTK
4. 12. 2013 11:43
Na českém loterijním trhu se rýsuje spolupráce dvou velkých konkurentů
Jeden z již prodávaných stíracích losů od Loterie Fortuny.
Jeden z již prodávaných stíracích losů od Loterie Fortuny. | Foto: Loterie Fortuna

Praha - Na českém loterijním trhu se rýsuje spolupráce dvou velkých konkurentů. Společnosti Fortuna a Tipsport se v minulých dnech dohodly na spolupráci v oblasti stíracích losů.

Případnou spolupráci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na základě žádosti obou firem v pondělí zahájil správní řízení.

"V posledních dnech jsme s Tipsportem jednali o možné spolupráci v oblasti stíracích losů a dobrali jsme se určitých parametrů, za nichž by to bylo možné. Domluvili jsme se, že bychom v této oblasti chtěli spolupracovat," řekl ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Jde však o konkurenční firmy, které mají na trhu kurzových sázek a loterií výrazný podíl. Právě proto se obrátily na antimonopolní úřad, aby jim jejich spolupráci schválil. "Pokud ta žádost bude vyřízena kladně, tak bychom tu dohodu finalizovali a stvrdili," dodal Šrain.

Zda konkurenti plánují společné losy nebo půjde jen o marketingovou či jinou spolupráci, však Šrain s ohledem na další konkurenci v současné době specifikovat nechtěl.

Ze žádosti na ÚOHS vyplývá, že návrh na povolení spojení podaly společnosti Teresina SE a Fortuna sázky.

"Jedná se o vstup společnosti Fortuna do společného podniku s firmou Teresina SE, jehož výsledkem je společná kontrola nad Tipsport 02, který má působit v oblasti takzvaných okamžitých loterií," vysvětlil předseda ÚOHS Petr Rafaj a dodal, že rozhodnutí ještě jeho úřad nevydal.

Růst o 90 %

Tisport je jedničkou českého trhu kurzových sázek, Fortuna je za ním na druhém místě. Obě společnosti nabízí několik desítek stíracích losů v ceně od 20 do 200 korun. Jejich konkrétní nabídka se neustále mění. Na celkovém objemu přijatých sázek i hrubých výher však zaujímají jen malý podíl.

Například Fortuna v minulém roce prodala stírací losy za celkem 6,5 milionu eur (168,4 milionu korun) a na výhrách vyplatila 2,9 milionu eur. Přesto jde o zajímavý byznys, což potvrzuje loňský nárůst prodejů. Přijaté sázky ze stíracích losů totiž Fortuně loni vzrostly meziročně o 90,8 procenta.

Nejvýraznějším hráčem v segmentu stíracích losů zůstává Sazka sázková kancelář, která loni prodala přes 17 milionů losů za celkem 319 milionů korun. Tipsport svou nabídku rozšířil o stírací losy teprve loni, čísla za jejich prodej proto dosud nezveřejnil.

Právě stírací losy jsou možná trochu překvapivě nejrozšířenějším druhem hazardu v ČR. Podle dva roky starého průzkumu, který si nechala zpracovat Unie herního průmyslu ČR, si stírací los někdy koupilo 65 procent Čechů. Jen menšina (13 procent) přitom považuje stírací losy za hazard. Naopak na automatech, které za hazard považuje 91 procent respondentů zmiňovaného průzkumu, si zahrálo 16 procent Čechů starších 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy