Forbes: Bakala má další africké vinařství

Ekonomika Ekonomika
7. 6. 2012 13:50
Miliardář své vinařské portfolio doplnil o producenta kvalitního červeného vína
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Zdeněk Bakala získal další africké vinařství. Bakala spojil své vinařství Klein Constantia s dalším jihoafrickým vinařstvím Anwilka, českému vydání magazínu Forbes to potvrdilo vedení firmy. Vytvoří tak novou firmu Klein Constantia Ltd.

Vinařství Anwilka sídlí ve známé jihoafrické oblasti Stellenbosch a bylo založeno v roce 2005. U jeho zrodu stáli Lowell Jooste, předchozí majitel Klein Constantia, Hubert de Bouard, spolumajitel francouzského vinařství Chateau Angelus v Saint Emilion, a Bruno Prats.

Zatímco Lowell Jooste se stane neexekutivním ředitelem nové společnosti, oba francouzští vinaři se stanou minoritními akcionáři. Majoritu bude mít dál Zdeněk Bakala, kterému před fúzí patřilo 90 procent akcií Klein Constantia.

Spojením s vinařstvím Anwilka získá Bakala do svého vinařského portfolia producenta kvalitního červeného vína. Klein Constatia se totiž soustředí na bílá a dezertní vína a díky vínům Anwilka bude mít ucelenější nabídku.

Anwilka je známá hlavně díky svým vínům z odrůd Cabernet Sauvignon a Syrah. Víno se pěstuje přibližně 7 kilometrů od pobřeží Indického oceánu na zhruba dvanácti hektarech vinic, celková rozloha je 40 hektarů. Vinařství zahrnuje značky Anwilka a Ugaba.

Klein Constantia patří k nejznámějším jihoafrickým vinařstvím a je proslulá zejména díky dezertnímu vínu Vin de Constance. To patří k nejlepším dezertním vínům na světě. Rozloha vinařství je 150 hektarů, z toho 87 hektarů jsou vinice.

Bakala se stal majitelem Klein Constantia v květnu loňského roku a zaplatil za něj podle odhadů 20 milionů euro. Podrobnosti nové fúze s Anwilka wine nebyly oznámeny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte vinařství v naší republice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy