Fischer rád cestoval už jako šéf ČSÚ. Coby premiér také

Táňa Králová, Euro.cz
2. 11. 2009 19:58
Vládní "Fischer Reisen" létá po Evropské unii, ale i za exotikou.
Ministerský předseda Jan Fischer na posledních konzultacích v Bruselu 13. října. Vláda musí do Bruselu vyslat kandidáta do Evropské komise, což zatím neučinila.
Ministerský předseda Jan Fischer na posledních konzultacích v Bruselu 13. října. Vláda musí do Bruselu vyslat kandidáta do Evropské komise, což zatím neučinila. | Foto: Reuters

Praha - Thajsko, Malajsie, Kambodža, Mongolsko, Arménie, Irák, Izrael, Chile, Tatarstán. Do těchto destinací má namířeno premiér či ministři Fischerovy úřednické vlády. Zjistil to týdeník EURO, když mapoval zahraniční cesty jednotlivých ministrů. Většina členů překlenovacího kabinetu vyjíždí na jedno- až dvoudenní pracovní cesty po Evropě. Někteří ale využívají prodlouženého vládnutí k letům do vzdálených krajin. Kvůli politickým zkratům, jejichž důsledkem je přechodná vláda, se Česko do nástupu kabinetu vzešlého z voleb nemůže úplně uzavřít světu. Jaké záměry státu a hospodářskou spolupráci vlastně v zahraničí prosazují členové úřednické vlády? „Aktivní ekonomická diplomacie je stálou prioritou zahraniční politiky od roku 2007. Tato vláda na ni navazuje," říká vládní mluvčí Roman Prorok.

S Filipínci proti terorismu

Jan Fischer ještě jako šéf Českého statistického úřadu často vyjížděl do světa, až si vysloužil přezdívku inspirovanou známou cestovní kanceláří Fischer Reisen. Čest jejímu jménu nekazí ani jako premiér. Coby čelný statistik cestoval hlavně na různá zasedání světových organizací. Od letošního května, kdy vede vládu, létal Fischer většinou Airbusem A-319 a někdy i CL-601 Challengerem či Jakovlevem Jak-40 především na pracovní jednání po Evropě. Často šlo o akce spojené s českým předsednictvím Evropské unii.

Podíval se ale i dál

V létě navštívil Izrael, kde ho přijali prezident a premiér. V září Fischer absolvoval pětidenní zářijovou misi na Filipíny, do Hongkongu a Macaa. „Je důležité podporovat vztahy se zeměmi, které v jiných geografických regionech sdílejí stejný hodnotový rámec jako Česko podporující demokracii a lidská práva ve světě. Filipíny jsou v jihovýchodní Asii dlouhodobým bojovníkem proti terorismu," vysvětluje vládní mluvčí. Účast českých firem na filipínském podnikatelském fóru měla přispět ke zvrácení pasivního salda obchodu. Fischer na Filipínách rozdával kopie Pražského Jezulátka, za jehož originálem k nám přijíždějí ve velkém filipínští turisté, připomíná Prorok.

Do Mongolska za návraty

Začátkem listopadu se premiér vydá na pět dní do Mongolska a Arménie. Cestu odložil kvůli ústavní krizi. Mluvčí ospravedlňuje návštěvu Mongolska dořešením sporných momentů v programu dobrovolných návratů zahraničních dělníků do vlasti. „V jeho první fázi, ukončené 24. července, se do vládního projektu přihlásilo 1220 občanů Mongolska. To je 65 procent všech zájemců," vyčíslil Prorok. A proč Arménie? „Po destabilizaci Gruzie je možným tranzitním bodem pro produktovody z oblasti Kavkazu.

Plynová krize letos v lednu ukázala, jak klíčové je diverzifikovat cesty plynu a ropy do Evropy," připomíná. V listopadu má Fischer navštívit také Vatikán. Kolik činily náklady na zahraniční výjezdy premiéra, úřad vlády neví. Moudřejší bude po polovině února příštího roku, až ministerstvo zahraničí předloží vládě přehled za celý rok.

Celý článek najdete ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy