Firmy poslaly do zahraničí přes padesát miliard korun

Red eko
12. 8. 2008 11:30
Červnový běžný účet vykázal schodek 27 miliard korun.
Foto: ČNB

Praha - Červnový běžný účet vykázal nejvyšší schodek od srpna 2007, když dosáhnul 27 miliard korun. Informovala o tom dnes Česká národní banka.

"Příčinou schodku byly dividendy a výnosy plynoucí do zahraničí. Jejich objem překonal 50 miliardovou hranici a je tedy snad nejvyšší v celé historii České republiky," zdůvodňuje Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

V květnu skončil běžný účet deficitem 11,7 miliardy korun. Za šest měsíců roku platební bilance, která je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, to přitom představuje mínus 16,3 miliardy korun.

Obchodní bilance byla za červen v přebytku 16,8 miliardy korun. V kladných číslech byla rovněž bilance služeb, když dosáhla 9,5 miliardy korun.

"Zatímco objem dividend bude už v následujících měsících slábnout, začne se pravděpodobně zhoršovat obchodní bilance a časem i bilance služeb. Důvod je chřadnoucí evropská ekonomika. Letošní schodek běžného účtu očekáváme mezi 80 až 85 miliardami korun, tedy o něco málo níž než vloni," dodává Horská.

Červnový schodek běžného účtu byl snadno pokryt přílivem portfoliových investic, především prodejem vládních eurobondů. Platební bilance pouze dokazuje, že v červnu byla poptávka po koruně vysoká.

Čtěte dále:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy