reklama
 
 

Firmy platí faktury čím dál později. Čeká se 71 dní

28. 8. 2012 12:15
Platební morálku v regionu mají horší polské firmy, naopak lépe jsou na tom Slováci

Praha - Podnikatelé a firmy v Česku získali v letošním prvním pololetí peníze za dodané služby a zboží o čtyři dny později než v loňském roce. Zatímco loni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 71 dní, letos v pololetí je to za 75 dní.

Platební morálku v regionu mají horší polské firmy, naopak lépe jsou na tom Slováci, vyplývá z údajů ČSOB Factoring.

Doba úhrady faktur po jejich splatnosti se v pololetí v ČR prodloužila na 15 dnů, tedy o jeden den proti roku 2011. Výrazně se tato doba prodloužila v Polsku, a to z 15 na 24 dní v prvním pololetí.

Rychleji si celkově firmy platí v západní Evropě než v středoevropském regionu. Nejlepší platební morálkou se mohou pochlubit německé firmy. Tam návratnost pohledávek činí 39 dní a německé firmy navíc faktury hradí před dobou jejich splatnosti. Mezi země s dobrou platební morálkou patří i Rakousko nebo Francie.

V případě jednotlivých odvětví v ČR se v prvním pololetí citelně prodloužila návratnost pohledávek v potravinářství, a to z 69 dnů na konci roku 2011 na 79 dnů v letošním pololetí. Delší dobu na peníze čekají i firmy ve strojírenství, celkem 86 dní.

Nejdéle tradičně na inkaso svých pohledávek čekají dodavatelé ve zdravotnictví. "Ve zdravotnictví se sice platí tradičně pozdě, aktuálně až po 104 dnech, ale na rozdíl od jiných oborů firmy v tomto oboru platí spolehlivě," upozorňuje generální ředitel ČSOB Factoring Tomáš Morávek.

autor: ČTK | 28. 8. 2012 12:15

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama