Farmáři opraví sklady za peníze Bruselu

Petr Havel
11. 1. 2006 18:00
Praha - Dobrá myšlenka, sporná realizace. Tak hodnotí podnikatelé dnes zveřejněný úmysl Ministerstva zemědělství dotačně podpořit výstavbu a rekonstrukci zemědělských skladů. Na subvence přispěje také Evropská unie.

"Jde o správný úmysl, protože zemědělci buď vlastní slady nemají, nebo ty, co mají, jsou nevyhovující. Není možné v nich dlouhodobě zachovat kvalitu uskladněných produktů," uvedl Michal Pospíšil, tajemník Asociace soukromého zemědělství. Možnost uskladnit úrodu je přitom důležitá pro omezení závislosti zemědělců na profesionálních skladovatelích, většinou podnicích zemědělského zásobování a nákupu (ZZN).

Peníze nejen na sila

"Problém je, že podpora není koncentrována pouze na výstavbu sil," upozorňuje ale Pospíšil. Součástí nové možnosti dotací v rámci operačního programu zemědělství je totiž také nákup čističek, sušáren, velínů nebo výstavba horizontálních hal pro skladování máku. Vzhledem k tomu že podle informací Aktuálně.cz je na tyto dotace vyčleněno 300 milionů korun, mnoho sil si za to asi zemědělci při tak širokých možnostech využití peněz nepostaví.

Podpory na rekonstrukce a výstavbu kvalitních sil neodmítá ani Českomoravské sdružení organizací ZZN. Vadí mu však, že dotaci mohou využít jen zemědělci, ačkoli podniky zemědělského zásobování, které vlastní rozhodující skladovací kapacity v Česku, by potřebovaly modernizovat svá sila také.

"Vzhledem k tomu, že ministerstvo se stále ještě nevzdalo myšlenky na výstavbu státních obilních skladů, kde se také počítá s dotační podporou, jde o diskriminaci jedné podnikatelské skupiny v oblasti sladování zemědělských surovin na úkor jiných," zlobí se ředitel sdružení Jiří Zedník. Na tento přístup ministerstva si skladovatelé písemně stěžují u Evropské komise v Bruselu.

Pravidla až v únoru

Ta ostatně musela program na výstavbu sil schvalovat extra. Původně totiž v operačním programu vlády tato možnost zahrnuta nebyla. Program ovšem výhradně počítá s tím, že dotace mohou dostat jen podnikatelé, jejichž příjmy pocházejí primárně ze zemědělské prvovýroby. Přesná pravidla pro zařazení do programu budou podle mluvčího Ministerstva zemědělství Tomáše Loskota známá v polovině února.

Autor je spolupracovníkem redakce

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy