Export 50 největších firem vloni překročil bilion korun

ČTK ČTK
14. 6. 2013 15:20
Skokanem roku mezi exportéry se stla RWE Česká republika
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Padesáti největším tuzemským exportérům loni vzrostl vývoz o 16 procent na 1,043 bilionu korun. Hranice jednoho bilionu Kč byla překonána poprvé v historii.

Největším exportérem byla opět automobilka Škoda Auto, která loni zvýšila vývoz z 230,5 miliardy Kč v roce 2011 na 240,7 miliardy Kč. Vyplývá to z žebříčku největších exportérů ČR, který sestavilo Sdružení Czech Top 100. V roce 2011 padesátka největších exportérů vykázala růst vývozu o osm procent na 901 miliard Kč.

Druhým největším tuzemským exportérem se loni stala energetická společnost RWE Česká republika, které byla předloni třetí. Její vývoz meziročně výrazně vzrostl z 89 miliard na 135 miliard korun. Třetí skončila v roce 2011 druhá firma Foxconn.cz která se specializuje na informační technologie a produkci spotřební elektroniky. Objem jejího vývozu meziročně vzrostl o tři miliardy na 104 miliardy korun.

Desítku největších vývozců doplňují společnosti Agrofert Holding, Alpiq Energy SE, Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, Unipetrol, Panasonic AVC, Moravia Steel a ArcelorMittal Ostrava. Celkový objem vývozu první desítky největších exportérů loni činil 760 miliardy korun, zatímco o rok dříve obnášel 657 miliard korun.

"Skokanem roku 2012 se jednoznačně stala společnost RWE Česká republika a.s. Tento nárůst společnosti zajistil skok z třetího místa za rok 2011 na místo druhé za rok 2012," uvedl předseda Sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy