Evropská komise zkoumá změny v ČSA

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
23. 2. 2011 12:38
Podle Komise jde jen o formální vyšetřování
Proměnou ČSA se nyní zabývá Evropská komise.
Proměnou ČSA se nyní zabývá Evropská komise. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Evropská komise se bude zabývat probíhající restrukturalizaci státních Českých aerolinií (ČSA).

Vyšetřování se má týkat nejen plánovaného sdružení ČSA s Letištěm Praha pod společnou střechu jednoho holdingu, ale také dřívějšího úvěru společnosti Osinek, který nakonec za aerolinie zaplatil stát.

Komisi zajímá, zda změny v organizační struktuře ČSA a její změna v holding několika specializovaných společností nenarušuje hospodářskou soutěž a zda se nejedná o nepovolenou státní podporu. Podle ČTK ale Komise zdůraznila, že se jedná o formální vyšetřování.

Podpora na záchranu a restrukturalizaci je jedním z druhů podpory, které nejvíce narušují hospodářskou soutěž. Komise musí v takovém případě zajistit, aby se daná společnost na obnovení životaschopnosti spravedlivě podílela a aby byla v konečném důsledku životaschopná i bez státní podpory," uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Spravedlivý podílem dopravce Evropská komise rozumí například snížení přepravní kapacity či omezení přítomnosti na trhu. ČSA navíc teoreticky mohou poskytnout i vlastní příspěvek, kterým se mohou na restrukturalizaci podílet.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy