Eurovia a Tarmac mohou fúzovat. Ale s podmínkou

Radek Pecák CzechNews, Radek Pecák
23. 8. 2010 15:45
Několik kamenolomů v severních a západních Čechách bude muset změnit majitele
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Brno - Stavební firma Eurovia SA může převzít těžební společnost Tarmac CZ. Fúzi schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jenže věc má háček. Akvizice byla povolena až na základě závazků, které Eurovia v rámci řízení navrhla.

Úřad měl totiž obavy, že by mohlo na některých trzích, zejména v západních, středních, severních a východních Čechách, dojít k narušení hospodářské soutěže. Konkrétně šlo o to, že  společnost Eurovia bude mít po uskutečnění spojení na některých lokálních trzích dostatečnou ekonomickou sílu na to, aby zabraňovala či omezovala své konkurenty působící ve výrobě obalovaných směsí a inženýrských stavbách v přístupu k drcenému kamenivu.

Proto úřad požadoval  splnění některých dodatečných podmínek. Nakonec se Eurovia zavázala, že odprodá několik kamenlomů v severních a západních Čechách.

"Úřad uvedené závazky shledal jako dostatečné ve prospěch zachování účinné hospodářské soutěže a navrhované spojení pod podmínkou splnění závazků povolil," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Proti fúzi se objevily námitky

ÚOHS začal posuzovat prodej kamenolomů společnosti Tarmac CZ francouzské firmě Eurovia v červnu letošního roku. Vliv mezinárodní fúze na posouzení situace v České republice delegovala českému antimonopolnímu úřadu Evropská komise. Historicky se jedná o druhý případ, kdy český soutěžní úřad převzal fúzi, která byla centrálně notifikována do Bruselu. V průběhu správního řízení ÚOHS také obdržel několik námitek ze strany konkurence proti fúzi.

Eurovia, která je součástí evropské podnikatelské skupiny VINCI Group, podniká zejména ve výstavbě a údržbě silnic, rozvoji železniční infrastruktury či výrobě stavebního materiálu. Tarmac mimo jiné vyrábí a prodává drcené kamenivo z lomů a dolů. V únoru se firmy dohodly na tom, že Eurovia získá části Tarmaku v Německu, Polsku, Francii a ČR.

Tarmac je dceřinou společností těžařské firmy Anglo American. Eurovia akvizicí tak chce posílit svoji pozici v Evropě, zvláště v zemích, kde je na vzestupu výstavba silnic. Součástí celé akvizice je podle dřívějších informací zhruba stovka míst na těžbu kameniva s roční produkcí kolem 30 milionů tun. Podniky zaměstnávají kolem 1000 osob a jejich roční příjmy se pohybují kolem 150 milionů eur (3,9 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy