Eurostat bude mocnější. Ohlídá účetnictví států EU

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
8. 6. 2010 13:32
Ministři financí členských zemí se domluvili, že v zájmu evropské měny vpustí statistiky do svých účtů.
Falšování údajů o dluzích přivedlo na scestí Řecko, dopustilo se ho i Maďarsko.
Falšování údajů o dluzích přivedlo na scestí Řecko, dopustilo se ho i Maďarsko. | Foto: Reuters

Lucemburk - Konec čarování s čísly, Eurostat na to dohlédne. Tak se domluvili ministři financí Evropské unie na svém dnešním setkání. Rozhodli se posílit pravomoci Evropského statistického úřadu, aby jeho experti měli možnost prohloubit své kontrolní mise v zemích Unie.

Přísnější dohled statistiků je důsledkem hlubokých deficitů rozpočtů členských zemí i falšování údajů o stavu veřejných financí, kterého se dopustili v minulosti Řekové. Pokud bude mít Eurostat možnost lépe a efektivněji ověřovat data zasílaná jednotlivými zeměmi, k podobnému matení úřadů už by dojít nemělo.

Dosavadní metody kontrol byly nedostatečné

"Poslední vývoj jasně ukázal, že současný kontrolní rámec pro fiskální statistiky stále nesnižuje do potřebné míry riziko, že budou Evropské komisi hlášena nesprávná či nepřesná data," uvedli ministři po svém setkání.

Pokud posílení pravomocí posvětí Evropská parlament a jednotlivé členské země, bude mít statistický úřad přístup k vládním účtům na místní i centrální úrovni a k údajům o sociálním zabezpečení.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy