Euro pomohlo, Slovensko má investici místo Česka

Tomáš Fránek
2. 12. 2009 14:12
V Trenčíně postaví továrnu na LCD televizory společnost Au Optronics
Foto: Aktuálně.cz

Brno/Bratislava - V Trenčíně postaví svoji továrnu na LCD televizory společnost Au Optronics z Tchajwanu, celkem by firma měla přinést práci třem tisícovkám lidí.

Slovensko v boji o umístění továrny zvítězilo nad Českem i Polskem, jedním z hlavních kritérií pro rozhodnutí firmy bylo zavedení eura na Slovensku.

Smlouva dnes

Firma Au Optronics, která patří mezi největší světové výrobce LCD televizorů na světě, investuje 190 milionů eur (asi 5 miliard korun) vytvoří na 1300 přímých pracovních míst a další dva tisíce lidí budou pracovat v dodavatelských firmách. Investiční smlouvu s firmou dnes schválila slovenská vláda. Ta podpoří příchod investora desítkami milionů eur.

Továrnu chce firma začít stavět příští rok. Původně měla společnost Au Optronics podepsat smlouvu už před několika měsíci, kvůli krizi je ale odložila.

AU Optronics je třetím největším výrobcem obrazovek a displejů z tekutých krystalů využívající technologii TFT (TFT-LCD) na světě, ovládá 17 procent celosvětového trhu.

LCD jdou na odbyt

LCD televizory jdou na odbyt i v době krize. Podle výzkumu společnosti DisplaySearch se celosvětové dodávky se za letošní třetí čtvrtletí zvýšily o 38 procent na 37,5 milionu kusů. Což je rekordní částka.

Podle analytiků tomu pomohla čínská a japonská vládní opatření na povzbuzení ekonomiky a také stále klesající ceny. Ty ale také způsobily malý růst trhu s LCD televizory. Trh se od července do září meziročně zvýšil o pouhé jedno procento. Společnost DisplaySearch očekává, že se celkový počet prodaných televizorů v letošním roce vyšplhá až na 140 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy