Elektronika nevábila, trh s ní loni klesl o 8 procent

Lidé mají zájem především o výpočetní techniku, ploché televizory již nejsou v kurzu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestože obchodníci tvrdí, že se ceny elektroniky výrazně snížily, klesl meziročně trh o téměř osm procent. Za poslední rok se tedy jednalo o obrat 70,3 miliard korun.Vyplývá to ze zprávy GfK Temax Czech Republic.

Poklesu se nevyhnul ani trh se spotřební elektronikou, kde se obrat snížil o 13,4 procent a zastavil se tak na 16,7 miliardách korun.

"Hlavním důvodem byla změna trendu u plochých televizorů," sdělila ČTK společnost GfK. Ploché televizory přitom činí téměř polovinu trhu se spotřební elektronikou.

Podobně negativní trend zaznamenali prodejci fotoaparátů, jejich trh klesl o 13,7 procenta na necelé 2,7 miliardy korun.

Hodnotu trhu s technickým spotřebním zbožím zvyšovala zejména výpočetní technika a velké domácí spotřebiče, větší zájem lidé projevili také o blu-ray přehrávače, domácí kina nebo videokamery se záznamem na paměťovou kartu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy